| Dariadaria14 a întrebat:

Hei TPU sunt Daria am 16 ani si ma confrunt cu o problema adolescentina.Ideea e ca mama mea are o gandire mai primitiva nu ma lasa sa ies sau sa vorbesc decat cu fetele, cu baieti nu am voie deloc(nu am avut niciodata un iubit). Cand vine un baiat sa vorbeasca cu mine eu trebuie sa las capul in jos si sa plec iar pe retelele de socializare si in agenda de telefoane nu am voie sa am decat fete.Pe scurt nu am voie sa comunic cu baietii iar iubit am voie doar de la 18 ani.Sufar foarte mult din cauza ca imi interzice toate aceste lucruri nu inteleg de ce pentru ca eu chiar nu am facut nimic rau, la scoala invat foarte bine am in fiecare an media peste 9 iau diploma chiar nu inteleg si i-am explicat ca rezultatele mele la scoala nu se vor schimba dar chiar nu am cu cine vorbi din pacate.Nu ma asculta deloc chiar nu pot sa imi dau seama de ce e asa cu mine stiu ca vrea sa ma protejeze dar nici in halul asta sa nu pot vorbi pana la 18 ani cu nici un baiat iar asta imi repeta mereu. Chiar nu inteleg.Va rog frumos ajutati-ma cu niste sfaturi ca nu mai pot sa sufar atata.Ce ar trebui sa fac in situatia asta? Sa vorbesc cu ea nu e o solutie am facut asta de n ori e degeaba.Va rog mult ce ar trebui sa fac? Simt ca nu mai pot chiar nu mai pot cand vad atatea interziceri fara sens fara motiv.Niste sfaturi cu ce ar trebui sa fac si sa dea roade ar fi bine venite acum.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Strongerthanyou1 a răspuns:

Mama ta este ingrijorata si iti vrea binele, ea se poarta asa pentru ca a vazut multe cazuri si persoane care au avit de suferit in urma relatiilor, poate ca are incredere in tine, dar nu are in ceilalti si e normal pentru ca nu poti cunoaste un om nici intr-o viata, ceea ce ai putea face este sa o intrebi de ce, spune-i ca esti curioasa de ce nu te lasa, atat, si roag-o sa-ti explice, apoi, in functie de ceea ce spune ii poti da argumente cum stau de fapt lucrurile si ca tu ca fata vei ramane mereu la fel de silitoare, educata...totusi, nu e graba sa-ti faci un prieten la 16 ani, mai ales daca nu-ti place de cineva in special! Dar stii ca unii baieti se prefac foarte bine iar apoi te pot rani foarte tare, iar daca te vei atasa de vreun baiat asemenea, vei avea mult de suferit, plus ca mama ta va reactiona mult mai dur dupa toate astea, asa ca sa te ascunzi de ea, nu e o solutie deloc!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți un iubit fără să știe. laughing

| Zsolt15 a răspuns:

Si mama mea e la fel,totusi uneori o conving,nu cred ca ai ce sa faci mamei tale eventual o relatie secreta poti sa ai,sa o minti ca iesi cu fete dar tu iesi cu baiteti, si cu numerele de fete in telefon, poti sa pui un nume fictiv de fata ca nu cred ca va controla numarul, roaga-ti prietenii sa te ajute sa confirme povestile si sa ai grija sa nu te vada un cunoscut al mamei tale, noroc happy