| anonim_4396 a întrebat:

Hei,TPU! Trec printr-o perioada grea,depresiva si nu am preteni. Si simt ca nimeni nu ma intelege,nici macar familia. Am niste probleme care ma macina de mult timp si abia astept sa se termine insa nu stiu cand se va intampla asta. Aproape nimeni nu ma intelege,sunt foarte stresata incat am ajuns sa iau pastile pentru stres si anxietate. Inainte sa am aceste probleme pe cap,eram cu totul alta persoana,senina,fericita,o alta eu. In schimb, acum, sunt opusul.Nu mai gasesc speranta in nimic, ma simt neajutorata, neinteleasa si nimic nu ma mai bucura.La un psiholog nu pot sa ma duc pentru ca, nu cred ca mi-as permite iar familia nu ma intelege prin ce trec si nu m-ar duce la un psiholog pentru ca eu sunt genul mai inchisa de fire, nu imi place sa arat. Uneori am chiar si ganduri negre cum ar fi sa ma tai sau sa-mi fac rau.Ce as putea sa fac sa ma simt mai bine si sa trec peste aceasta perioada grea din viata mea?

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu o ruda despre problemele astea sau cu cineva de pe site. Cred ca ai nevoie sa comunici cu cineva si as vrea sa stam de vorba.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand daca ti-ai pierdut prietenii vechi,fa-ti altii noi.

Iesi mai mult in societate, converseaza(invata arts conversatiei face to face si exerseazo cat mai des cu putinta)

Extroverteste-te(probabil ti se pare greu insa CU MULT EFORT o sa te ajute sa fii mult mai fericita)

Lasa gandurile negative la o parte si repetale mereu in gandul tau pe cele pozitive, vesele.

Impuneti noi obiective si incearca din rasputeri sa le indeplinesti.

Gaseste-ti ocupatii placute, care sa-ti starneasca interesul, alunge plictiseala si gandurile negative din minte.

Fii mai deschisa la noi oportunitati.

*Daca iti doresti cu adevarat si desigur depui eforturi considerabile vreau sa stii ca orice problema are o solutie!

Multa fericire iti doresc!

| KillaNoFilla a răspuns:

Incearca sa gasesti solutie la acele probleme. Daca nu se poate atunci ai rabdare ca vin si zile mai senine.

| Wary_Forsaken_2001 a răspuns:

M-ai ajuta daca mi-ai spune ce problema ai, este un site, nimeni nu te cunoaste in realitate deci poti spune orice problema ai, deci spune-mi prin ce treci ca sa te pot ajuta!

| Cristina13579 a răspuns:

Gasește o activitate care să iți ocupe o parte din timp, de preferat o activitate la care iau parte mai mulți copii de vârsta ta. De exemplu dacă iți place să cânți apucă-te de pian sau ceva. Dacă sunt copii de vârsta ta, poate găsești pe cineva care trece prin ce treci tu.