| NUUSTIU a întrebat:

Hei TPU, vad ca din ce in ce mai multe persoane vor sa slabeasca dar sunt si persoane care vor sa se igrase. Din pacate as fi vrut sa nu fiu in unul din aceste 2 cazuri, dar sunt si as vrea sa ma ingras. Am 2 intrebari si va rog mult sa raspundeti la ambele: 1) Cum ma pot ingrasa? Si as vrea metode care functioneaza intr-adevar. 2) Ce credeti ca e mai usor sa te ingrasi sau sa slabesti? Argumenta-ti! Si bineinteles dau si funda!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți răspund la ambele cu un singur răspuns: consultă un medic în nutriție și ce înseamnă sportul pentru sănătate!
Pa, pa.

| Amrita a răspuns:

Buna. Uite ce cred eu (si aici trebuie sa o contrazic pe mada)Nu incerca sa slabesti fara sa faci sport! S-a format o idee total gresita despre sport! Nu faci sport numai pentru a slabi, nu asta e beneficiul nr. 1. Sportul te ajuta sa ai un corp frumos, armonios si sanatos. Sa nu mai vorbim de starea de bine si de conditia fizica care se imbunatateste.
Slabitul se aseamana aici cu ingrasatul: nu slabesti fara sa faci sport, nu te ingrasi fara sa faci sport( cel putin nu frumos). Am mai dat de un caz tot pe TPU in care o fata era nemultumita ca slabise si i se lasase pielea.
Cat despre dieta pentru ingrasat, hm.eu zic sa te mai gandesti.Adica crede-ma mai bine sa fii sanatoasa si slaba decat mai grasutahee hee. Si oricum la varsta adolescentei corpul nu e definitivat asa ca.mai ai timp sa mai pui pe tine.
si ca sa iti raspund si la a doua intrebare. cred ca e mai greu sa te ingrasihee hee
Numai bine si vezi ce te hotarasti sa faciwinking!

| mada_9093 a răspuns:

Buna!
1) trebuie sa mananci mult seara si sa nu faci sport(dar asta nu inseamna sa mananci doar seara trebuie sa mananci si dimineata si la pranz si eventual si niste gustari intre)
2) eu cred ca e mai usor sa te ingras pentru ca e mult mai usor sa mananci ce ai pofta si sa lenevesti decat sa te abtii de la mancare(ma rog o prajutura, o ciocolata etc) si sa faci exercitii fizice (dar daca vrei sa ai oviata sanatoasa trebuie sa faci sport)
asta e parerea mea
succes!

| LoOvE a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceeasi problema dar am gasit o reteta la care intr-o luna m-am ingrasat 3, 4 kg.Nu e greu, dar trebuie sa mancani exact ce scrie acolo.Si acum sa-ti raspund la clee 2 intrebari:

1.Reteta este urmatoarea:

Mic dejun

Varianta 1: cereale cu lapte si banane, un ou fiert (moale) cu paine, un ceai indulcit cu miere

Varianta 2: un sandwis cu branza feta, nuci pisate, amestecate cu miere si iaurt

Varianta 3: cascaval pane, doua felii de paine, +/-rosii si castraveti, desert obligatoriu daca nu ai mancat cele 2 felii de paine

Gustare (10:00)

Varianta 1: sandwis cu sunca si cascaval, fructe din compot

Varianta 2: un cartof copt cu unt, cateva patratele de ciocolata

Varianta 3: iaurt cu cereale, miere si nuci sau alune

Pranz:

Varianta 1: pui la gratar cu salata de rosii (cu ulei de masline) si branza feta rasa pe deasupra, 2 felii de paine, o prajitura desert

Varianta 2: supa de legume, 200 g de carne de vita fiarta cu cartofi fierti amestecati cu unt, paine, desert la alegere

Varianta 3: carne de porc la gratar, salata de rosii sau salata verde, cartofi copti cu unt, paine

Gustare la 17:00:

Varianta 1: cacao cu lapte si un croissant

Varianta 2: 2 sandwisuri cu branza rasa si amestecata cu unt si cu marar sau ardei sau ce-ti place tie, doua felii de paine. Stafide

Varianta 3: un pahar de lapte (sau iaurt) cu biscuiti, cateva nuci sau alune

Cina:

Varianta 1: supa de pui cu fidea multa, paste cu unt, branza si sunca de praga, desert: struguri

Varianta 2: supa de cartofi, peste la gratar cu legume fierte, tarte cu fructe la desert

Varianta 3: piept de pui la gratar, piure de cartofi, 2 mere coapte

2.Depinde de metabolismul pe care il ai, este diferit la unele persoane.Pentru mine este usor sa slabesc si greu a fost sa ma ingras ...pfiu...

Nu pot sa-ti raspund la a 2 intrebare foare exct pentu ca nu stiu metabolsmul tau. Daca nu stii ce inseamna metabolsim, uite aici:

METABOLÍSM s. n. Totalitatea proceselor complexe de sinteză, de asimilare (cu înmagazinare de energie), de degradare și de dezasimilare (însoțită de eliberare de energie), pe care le suferă substanțele dintr-un organism viu. ◊ Metabolism bazal = cantitatea de calorii produse într-o oră, în condiții de repaus al organismului, raportată la un metru pătrat din suprafața corpului.

Sper ca te-am ajutat si spor la ingrasat.

:* happy wave

| Roxana18 a răspuns:

Buna! Din proprie experienta iti spun ca te ingrasi cu Peritol.Nu am crezut ca exista ceva care efectiv te ingrasa, dar pastilele alea iti dau o pofta de mancare foarte mare, ca vazusem si eu pe net retete de ingrasat, dar nu poti manca cat scrie acolo.Il gasesti la farmacie si e vreo 3 lei. Daca iei 3 luni te ingrasi cam 8-9 kg sau mai mult depinde.
Pupici:* si succes cu ingrasatul!