| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg la profilul de științe sociale,merită? Mulți ma descurajează spunând că nu e un profil de viitor,ca fara mate nu faci nimic bla bla bla,voi ce ziceți? Si, si mai important, ce facultate pot urma dupa? Si ce meserie pot urma? Vreau foarte multe exemple de facultati si meserii va rog! Chiar nu stiu ce vreau sa fac in continuare si am nevoie de multe idei. Vreau sa mentionez ca nu ma pricep la fizica si chimie deloc, la bio 20% inteleg, iar la mate mai misc ceva sa zicem, ador geografia, imi place istoria si vreau sa invat engleza, la română stau bine cu notele si de asta am ales profilul stiinte sociale, cred ca am facut cea mai înțeleaptă decizie, asta va las pe voi să ziceti.
Vreau sfaturi de la cei care sunt la acest profil sau si mai bine, l-au terminat deja. Cel mai lung si detaliat raspuns primește funda!

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Nu este deloc greu. Matematica vei face in toti anii, dar nu atat de multe ore. Stiu ca sunt doar 2 ore de mate pe saptamana. S-ar putea sa aveti intr-un an optional la mate, dar in general se dau medii numai de 9 si 10. La mate, la liceu nu prea te mai astepti doar la note de 9 si 10. E important sa ai medie de trecere, asa ca nu te speria. Dupa ce termini liceul poti da la orice facultate doresti, insa trebuie sa stii daca faci fata. De exemplu, cu stiinte sociale ai slabe sanse sa fii admis la Automatica, fiindca acest profil te pregateste mai mult pe partea de uman. Fizica, chimie, biologie si latina faci doar in clasa a 9-a si a 10-a. Nu sunt atat de ingrozitoare, fiindca profii sunt mai intelegatori cu voi. Acesti profesori au pretentie sa stii aceste materii daca esti la profil de real.
E bine ca faci mate. Multi prieteni de la stiinte sociale au mers la ASE si se descurca de minune
Iti enumar cateva facultati: Litere, Facultatea de: Psihologie/Sociologie/Geografie/Istorie/Jurnalism/Filosofie;
Facultatea de Stiinte politice, Facultatea de Drept
Conteaza mai mult meseria pe care vrei sa o practici. Si daca ai merge la mate-info ce poti face daca nu te pricepi? Profilul de stiinte sociale mi se pare unul bun si frumos.
Mai jos ai o lista cu multe facultati: https://www.adservio.ro/admitere.
Fiecare facultate are un site cu multe sectiuni unde ai detalii despre oportunitati de angajare.

1 răspuns:
| Anonima32145 a răspuns:

Nu am experienta cu nimic legat de acest profil, dar iti pot spune ca orice profil ai alege trebuie sa iti placa. Copiii de la mate-info nu sunt mai presus sau mai prejos de cei de la un profil uman. Insa trebuie sa te gandesti foarte bine pentru ca ministrul educatiei a structurat profilele astfel incat de la real sa nu poti da la o facultate ce tine de sociologie, litere etc si de la uman nu poti da la o facultate de matematica, informatica etc. Poate ca aceste lucruri se vor schimba in urmatorii 2-3 ani, dar trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei pe viitor.