| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei tuturor. Vreau in viitor sa ma fac profesoara de lb romana si vreau sa dau la litere.Sunt curioasa daca pe domeniul de profesoara la facultatea de litere se face engleza sau dai ceva examen din ea? Multumesc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Am mai răspuns:
Sunt tot felul de combinații rom-engleză, rom-religie, rom-franceza,...
Nu dai examen din limba străina, te inscrii și atât

| MGEORGESCU a răspuns:

Facultatea de litere are mai multe specializari, totul e in functie de ce anume optezi sa faci sau la ce crezi/stii ca te descurci mai bine. In general admiterea se face pe baza inscrierii si a unui interviu care poate contine intrebari din ambele limbi pe care alegi sa le studiezi( asta nu e obligatoriu, e in functie de facultate). In timpul sesiunii o dai examene din toate disciplinile pe care o sa le ai in cursul semestrelor si de asemenea o sa fie in ambele limbi. Plus de asta profesoara de romana nu ajungi doar daca faci Facultatea de litere, sa ajungi profesor ai nevoie de modulele psihopedagogice care te invata cum sa ii,, inveti pe altii", trebuie sa sustii examenul de titularizare pe care sa-l iei cu brio si sa mai ai si noroc sa prinzi un post. Succes!