| deea125 a întrebat:

Hei. Va rog sa imi raspundeti cu multa sinceritate la aceasta intrebare. Am 12 ani si sunt intr. o situatie dificila. Eu si mama ne intelegem destul de bine, eu am sani mici, dar nu chiar minusculi si imi doresc mult sa port sutien. Nu stiu ce sa fac. Am auzit ca bustiera face sanii sa se lase ( si ai mei s.au lasat un pic deja ) si mi. a luat matusa din partea tatalui un fel de sutien, din material, si m.am simtit mult mai bine si mai increzatoare in el. Problema e ca nu stiu cum sa ii spun mamei mele ca increderea mea are de suferit din cauza asta. Stiu ca nu ar trebui sa imi fac griji de la 12 ani, dar am cupa A deja. Am bani sa imi cumpar unul, dar o sa il remarce. Va rog spuneti. mi ce as putea sa ii spun, sau cum sa ii dau de inteles asta, fara sa o ranesc, sau fara sa ma cert cu ea si fara sa ne simtim prost. Promit funda celui mai rapid si eficient raspuns. Deea

3 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

De ce sa te certe ca nu inteleg> Ca porti sutien?
sI CE DACA PORTI.`doar iti trebuie!
Cum sa se supere pe tien din cauza asta?
Vbeste cu ea si totul se va rezolva.
Pa, pa.

| emima a răspuns:

Pai vorbeste deschis cu ea fara cearta si ai explici ca vrei sa porti sutien pentru ca asa te simti tu mai bine poate te intelege

| MasterGoldX a răspuns:

Vorbeste cu mama ta despre dorinta de a purta sutien, explica-i ca ai nevoie de ei pentru ca vrei sa te simti comoda. nu as intelege de ce mama ta nu te-ar lasa, e destul de normal pentru o fata sa poarte sutien de la varssta asta, unele poarta chiar si de cand se nasc, nu e nimic anormal, doar nu iti iei anticonceptionale sau vreun lubrefiant. cu siguranta o sa inteleaga asta. nu e ca si cum o sa-ti spuna despre menstruatie sau despre relatiile amoroase. si in legatura cu pieptul tau ar trebui sa-ti faci griji de la 18 sau 22 de ani cand deja o sa fi majora.