| Roxanna12345 a întrebat:

Hei. Vreau sa imi dau o comanda de pe aliexpress dar mi e frica (,) ca nu mi am mai dat niciodata si ma trezesc cu mult tva si nu o sa am cu ce sa platesc comanda. Daca imi dau comanda de niste machiaje de vreo 10$ cam cat tva mi ar lua? Va rog spuneti mi in lei sa inteleg mai bine. Si cand vine comanda trebuie sa dau banii in lei sau dolari?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

In primul rand, plata nu e ramburs, ci platesti cu cardul inainte de a comanda. Leii se convertesc automat in dolari, in functie de cursul valutar din ziua respectiva. Coletul ajunge la posta vamala, nu la posta de care apartii, iar daca ai comanda sub 20$, nu platesti niciun fel de TVA. Daca e mai mare de 20$, platesti 20% din valoarea comenzii.
Ca o opinie personala, mai bine iti iei machiaje de la noi, nu conteaza daca sunt de la avon, oriflame, maybelline etc. Produsele de machiaj de pe aliexpress sunt copii dupa produse mai scumpe, sunt facute in conditii deloc igienice, nu sunt testate dermatologic si in multe s-au gasit: lipici, urme de benzina, urina si tot felul de prostii. In schimb, iti poti cumpara accesorii pentru machiaj(pensule, buretei) sau tot felul de lucruri: de la huse pentru telefon pana la papuci de casa, dar nu te incumeta sa iti pui prostioare pe fata, pentru ca tenul tau o sa aiba de suferit mai incolo sau chiar acum. Uita-te putin peste articolul de aici http://www.thetalko.com/13-terrifying-dangers-of-counterfeit-makeup/ si chiar daca nu il citesti, pozele o sa iti dea de gandit. Ai grija de tine! >:D

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La comanda sub $100 nu platesti TVA si nici taxe de import.
Ca sa cumperi dupa Aliexpress trebuie sa ai cont real si contul bancar sau credit cardul ca sa poti platii marfa cumparata cu tot cu transport.
Plata se face direct in dolarul american sau australian, asa cum cere vanzatorul.
Nu exista plata ramburs la Aliexpress, aici se vinde international si nimeni nu-ti trimite marfa inainte, fara plata deja primita. Plata se face in momentul cumpararii online, atunci iti afiseaza exact suma, tu completezi tranzactia, aproband-o si platind-o cu Credit card, transfer bancar sau alte optiuni de plata mentionate de sistemul lor.
Pana ce ei nu primesc plata, nimeni nu trimite marfa.

| marcflo a răspuns:

Daca totusi mai ai intrebari, arunca o privire si aici: http://doy.ro/taxe-vamale-si-tva-cumparaturi-aliexpress-ponturi/
Succes si spor la cumparaturi :)