| Anutzaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

As vrea sa-mi recomandati niste idei pentru a ma ingrasa. Adica sa imi spuneti tot ce trebuie sa fac, tot ce trebuie sa mananc; in special o alimentatie perfecta pentru a ma ingrasa. Funda celui mai bun raspuns! kiss :-)

Răspuns Câştigător
| Irinα a răspuns:

In primul rand NU manca grasimi in excess si mancaruri nesanatoase. Ele doar iti vor afecta sanatatea, si poti sa te ingrasi mai repede cu restul sfaturilor mele decat cu fast food.

- Mananca 5 mese pe zi. Stiu, suna putin exagerat. Doar ca asa mananci multa mancare impartind egal intre mese. Mananci dimineata un mic dejun consistent, apoi mai pe la ora 12, mananci niste fructe sau ceva dulce, dar natural ( sau nu foarte nesanatos ). Mananci de amiaza cu felul unu si doi, si ca desert iti iei doua mere. Pe la 4 mai mananci inca o data o gustarica, si la 7 mananci de cina.

- Fa miscare. Nu fa foarte multa miscare, doar ca pentru ca sa te ingrasi nu iti trebuie doar grasime, ci si muschi. O jumate de ora de jogging in fiecare zi nu strica happy

- Bea apa regulat, asa cum o faceai inainte. Trebuie sa te hidratezi, dar nu in exces cum fac ceilalti sa slabeasca.

1 răspuns:
| Anonim0078965 a răspuns:

Daca crezi ca ar mai trebui sa pui cateva kilograme atunci ar trebui sa ai o alimentatie variata, dar si sanatoasa.Multi ar spune ca este usor sa te ingrasi: mananci ce apuci, dulciuri cat cuprinde si gata, DAR ESTE COMPLET GRESIT. Daca faci acest lucru GRESIT nu iti cresc kilogramele, doar riscul de boli. Deci, sa revenim pentru a ajunge la un rezultat bun alimentatia ta trebuie sa fie variata si sa contina multe proteine. Alimentele indicate sunt bananele, nucile cu sare, painea integrala, laptele (cat mai putin degresat), untul, branza, ouale fierte, carnea de vita fiarta, fainoasele, carnea de peste, supele cu fidea, cartofii fierti si compotul din orice fructe. Bea multe lichide cu valoare proteica ridicata, consuma alimente bogate in amidon si sosuri din diverse combinatii sau pe baza de smantana.In fapt, tu nu cauti ca prin procesul ingrasarii sa acumulezi grasime propriu-zis, pentru ca apoi sa apara riscul obezitatii, ci sa iti definesti mai degraba masa musculara, asa ca nu uita nici de sport. Poti merge la o sala speciala unde sa ceri parerea instructorului, sau daca nu, poti practica ciclism, inot etc., dar prima varianta este mai buna. Nu uita ca inainte de masa nu este bine sa iei mici gustari si nici sa bei apa, iar mancarea sa nu fie prea bogata in grasimi. Sper ca te-am ajutat, dar pentru mai multe informatii consulta un medic, pentru ca el iti poate creea si un regim special. Bafta :*