| Metal666 a întrebat:

Heii e.e Am o intrebare legata de aspectele comportamentale ale adolescentilor. Eu cel putin, de la varsta de 14 ani am inceput sa ma inchid in mine, sa devin introvertit, etc. Intrebarea mea este: in ce masura sunt adolescentii afectati de aceste stari? Asta pentru ca o multime de persoane de varsta mea, majoritatea, sunt fericite, nu afiseaza tipul meu de comportament. Parintii mi-au spus de nenumarate ori ca ar trebui sa merg la un psiholog pentru ca am unele iesiri violente. Ba chiar uneori, chiar si eu ma consider nebun. E ceva neobisnuit in comportamentul meu? Faptul ca eu chiar ma consider nebun sa insemne ca sunt intr-adevar nebun? Intreb pentru ca singur nu imi pot raspunde la aceste intrebari. Am nevoie de pareri multiple si variate.

3 răspunsuri:
| ErickEmil a răspuns:

Deci nu e bine deloc sa fii inchis in tine, sa fi violent si sigur ca toti adolescentii sunt fericiti caci ai o singura viata, de ce sa fi trist si sa nu te bucuri de ea? E clar ca daca tu te crezi nebun ai o problema, incearca sa vorbesti si tu cu lumea, nu cu psihologi si chestii din astea, cu oameni normali, cu colegi sa incerci sa-ti revi ca un om obisnuit, in viata nu te va ajuta foarte mult comportamentu' asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La adolescenta, treci prin toate starile.
De aceea se si spune ca este pentru parintii adolescentilor, cea mai grea perioada.
Nu e bine sa fii introvertit, ci cat mai sociabil si deschis fata de ceilalti.
Ce rost are sa te inchizi in tine? Ceilalti te vor izola daca tu nu esti mai sociabil.
Si nu, nu esti nebun.
Un nebun nu constientizeaza ca e nebunwinking.
Poti vorbi cu un psiholog, el te poate lamuri mai bine.
ORicum, nu esti singurul adolescent care se confrunta cu aceasta "problema".
Bafta!

| Sase a răspuns:

Totul e bine. Nu incerca sa schimbi nimic din ceea ce esti, pentru ca nu poti si/sau nu vei fi mai fericit. Asta e viata, unii sunt sociabili, altii nesociabili, iar singuratatea te poate face sa traiesti totul mai interiorizat si mai intens si de aia crezi ca esti nebun. Accepta-te pe tine si accepta-i pe cei din jur asa cum sunt(chiar daca sunt naspa, don't mind it, stop caring!) si o sa vezi ca-ti trece si faza cu violenta(iar asta ar fi singurul aspect care ii deranjeaza pe cei din jur si ti-ar putea face probleme). In rest... fii tu insuti si enjoy yourself! Good things will come!