| camiitsu a întrebat:

Heii TPUsad maine dau lucrare la mate, sunt clasa a 8a, si da-mi din primele lectii, cele cu intervale, la algebra si la geometrie drepte in spatiu... habar am. ma puteti ajuta cu ceva? sa retin mai repede?crying va rog!

Răspuns Câştigător
| EvelinaOlivia a răspuns:

Vezi tu..intervalul daca e deschis intr.o parte inseamna ca nu contine acel numar.iar daca e deschis da.
De exemplu..intervalul [6; 9)...sunt numerele intre 6 si 9 dar fara 9.
Iar daca e cu infinit..intotdeauna se pune paranteza rotunta in partea in care e.batting eyelashesSper ca ti.am fost de ajutor:*