| Allyd a întrebat:

Heii xd. Ofer funda ^__^.
Deci, intrebarea aceasta este mai mult pentru cei care poarta ochelarii sau cei care cunosq bine pers. care poarta ochelari [de vedere].
Atunci cand ai nevoie de ochelari pentru apropiere :
1. Te doare capu si te ustura ochii?
2. Exemplu: stau in banca a4a` si nu vezi la tabla?
3.Cand vrei sa citesti, este un moment`dat qnd numai vezi, ce faci ca sa vezi mai bine? indepartezi cartea de ochii sau o apropii?
Va rog` mult raspundeti` la aceste intrebari...Si fara sa va bateti` joc sau altceva. Mersi, ca ati avut rabdare sa cititi si sa`mi raspundeti! >; d
Dau funda si vot`uri.

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Buna.
1.Da la inceput te doare capu, dar nu e neaparat. Ochii te ustura si din cauza ca stai mult la calculator sau tv, e un semn sa nu o mai faci.
2. Daca spui ca nu vezi de aproape inseamna ca nu ar trebui sa ai probleme cu asta. Insa da ti se pare putin in ceata. Depinde de dioptriile pe care le ai. De ex. la 0.25 nu se observa asa bine.
3. I se intampla oricui, atunci cand citeste mult si nu este obisnuit cu asta. Iei o pauza de vreo juma de ora si pe urma te apuci iar de citit.
Cam asta e, am avut si eu probleme dar nu vedeam la departare. Totul e bine cand se termina cu bine. Daca mai ai nelamuriri ascult! happy Si nu conteaza ce spune lumea, daca trebuie sa porti ochelari mai bine porti pentru ca pe urma o sa fie mai rau.

7 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Da,si in unele momente ametesti.Du-te la oftalmolog, chiar daca ai sau nu nevoie de ochelari de vedere, fa-ti un control.

| PrecioussGirl a răspuns:

1. da.
2. pei daca ai zis ca ochelarii sunt pentru apropiere atunci din banca a4a pana la tabla e ceva distanta si ar trebui sa vezi.
3. o tii la o distanta potrivita. nici prea apropae nici prea departe.

| dustru a răspuns:

1 Te doare capu si te ustura ochii daca ti-a obosit privirea.Sau daca esti o persoana mioapa ai nevoie de ochelari, adevarat.2 e nevoie doar temporar.INdepartezi cartea si faci exercitii pentru ochi, clipesti fara intrerupere o min, apoi stringi pleoapele pentru 5 sec si le deschizi pe 2 sec, repeti de vreo 20 ori. Apoi fixezi un obiect care se afla la departare apoi te orientezi spre unul mai aproape, si faci asta 3 min.Maninca cit mai mult unt, si vitamnie in special fructe si pomusoare de culoare inchisa.Alergatul de asemenea ajuta. portul ochelarilor provoaca dependenta.sad trebuie sa faci aceste lucruri si sa ai ambitie si rabdare, pentru a nu purta ochelarii aia.

| nextlevel999 a răspuns:

Poate esti obosit(a) si cam da astea sunt simptomele,te doare capu, ochii, vezi literele de la tabla parca ar fi cezurate etc etc

| loveanddreams a răspuns:

1)da 2)nu neaparat depinde de dioptriile ochelarilor 3) se mai intampla dar foarte rar cad iti obosesc ochii (vb din experienta ca in momentul asta port ochelari) daca stai mult la pc iti recomand sa ai la ochelari si protectie deoarece nu iti vor mai obosii ochii asa de rau happysper ca te-am ajutat happy

| Laurentizyu a răspuns:

PAREREA MEA ESTE CA ITI TREBUIE CLAR OCHELARI DE DISTANTA.Adica de apropiere a obiectelor. Trebuie sa consulti un specialist. te ustura ochii deoarece ei se forteaza sa vada si probabil iti si lacrimeaza.Este normal deoarece ochii tai se chinuie sa vada.Ar trebui sa te muti in prima banca.si faza cu cartea, eu stiu ca ai tendinta sa o apropii deoarece nu vezi, dar daca o vei tine aproape vei face mai mult rau. Trebuie sa te chinui sa te obisnuiesti cu cititul normal.asta daca vezi la inceput.Si daca obosesti mai bine iei o pauza!

| nekovivie a răspuns:

Pai sincer acum nu vreau sa te mint dar si eu am purtat ochelari acum 4 ani...si am sa incerc sa iti raspund la toate subpunctele, cateodata te durea capul.pe mine cand eram obosit ma afecta unpic.Eu stateam in banca 1 pentru ca sa vad mai bine.Si asta cu cititu` sincer nu stiu cum e pentru ca nu prea am citit mult:p. Sper ca te-am ajutat