| Mary Marry a întrebat:

Hello, TPU!
Am mai spus ceva in lagatura cu inaltimea mea dar vreau sa va pun intrebari.
1.Pana la ce varsta ati crescut in inaltime?
2.La ce inaltime ati ajuns?
3.Eu am un metru 61-62.Pana la ce inaltime voi ajunge? Si ce parere aveti despre inaltimea pe care mi-ati dat-o mie? Buna sau rea?
Mersi mult. happy

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este o înălțime normala pentru fetele din sud-estul Europei.
Normal o persoana încetează să crească în înălțime la sfârșitul adolescentei (16. 18 ani fete, 17. 20 băieți), dar se poate sa mai crească și pana la 30 ani. Pentru a stimula creșterea în înălțime este bine sa practici anumite sporturi (înot, volei, baschet). O problema importanta este nu înălțimea, ci BMI (body mass index), densitatea osoasa, procentul de țesut adipos în organism, pentru acestea trebuie sa te consulți cu un voluntar ce lucreaza in domeniu - ar trebui sa găsești unul la inspectoratul teritorial de munca din orașul unde locuiești, sau sa vorbești cu medicul de familie în privința aceasta.
Sper ca răspunsul meu să iți fie de ajutor, pace

7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Creşti în înălţime cam până la vârsta de 18 ani, dacă practici voley, înot vei mai lua câţiva centimetri. Înălţimea ta e una normală însă dacă poţi ar fi bine să mai creşti cu câţiva centimentri. Până la ce învălţime vei ajunge depinde de înălţimea părinţilor tăi şi de cât sport faci. Baftă!

| Victoria a răspuns:

Eu am crescut pana pe la 14-15 ani, de printr-a 7-a am ramas la 1. 55. Inaltimea la care vei ajunge e cea pe care o au parintii tai, o medie intre inaltimea lor. Deocamdata e acceptabila inaltimea ta, dar sa stii ca nu asta e cel mai important la o persoana.

| Zenithf a răspuns:

Deci este inca vreme, s-ar putea sa te mai inalti cu vreo 5 cm, dar s-ar putea sa fie si 20 cm, media de inaltime a parintilor este in multe cazuri cea la care ajung si copii, dar nu este o regula, mai ales ca tendinta generala este de crestere a inaltimii medii a populatiei, datorita schimbarii conditiilor de trai

| Dianaღ a răspuns:

De obicei fetele cresc pana pe la 20 de ani...eu una am acum 1. 64, si 14 ani. Nu stiu cati ani ai tu, dar 1. 61, 1. 62 e binewinking

| Mary Marry explică:

A 12 ani! Iar parintii mei sunt asa:
mama are 1, 63-1, 65.
tata:1, 78-1, 80.
Deci?

| picolini a răspuns:

Buna Mary. Eu am tot crescut pana la 17 juma si acum gatalaughing mentionez ca dintre fete is cea mai inalta am 170-171. Depinde de fiecare individ:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey...happy
eu am 14 ani ci am 1. 69big grin
probabil o sa ajung pana pe la 1. 73-1. 75: D
1. 61-1. 62 este o inaltime normalahappy
poate mai cresti dar asta depinde de hormonul de crestere
daca vrei sa afli cam cat vei mai creste du-te la un endocrinolog sa-ti calculeze acel hormon de crestere