| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU. Credeti ca pot sa invat sa cant la chitara de pe internet? Adica sa ma uit la tutoriale si chestii. ( sa invat eu singura )

Este atat de grea chitara? ( nu ma refer la greutatea in kg, ma refer la utilizarea ei )

2 răspunsuri:
| forthewicked a răspuns:

Nu te apuca de pe internet. Bazele trebuie să ți le pună un profesor.Îți va fi greu să înveți de pe internet și e probabil să înveți greșit deoarece există metode diferite.

De exemplu eu am încercat să învăț de pe internet, apoi am apelat la un profesor și am învățat apraope tot greșit, nici pana nu o țineam bine -.-

Deci din proprie experiență, mergi la un profesor (măcar până înveți notele și acordurile).

| salviaplath a răspuns:

Cantatul la chitara este relativ usor de invatat, mult mai usor decat cel la pian, vioara etc. Totul depinde de ambitie. Depinde si cum inveti si de unde. Cu ajutorul tutorialelor poti invata chestii de baza, dar daca nu vrei sa inveti lucruri complicate, e ok. O prietena de a mea o invatat sa cante la chitara foarte fain, singura, dar ea e foarte talentata si stie sa cante si la alte instrumente, cum ar fi pianul si flautul. Oricum, de invatat poti linistit singura. Cel mai fain ar fi sa cunosti pe cineva care canta la chitara si sa aveti sesiuni de cantat(e mult mai usor sa inveti cu inca o persoana, si e si mai amuzant). Sper ca te-am ajutat.