| Bernoullie a întrebat:

Help PLz. Parintii mei mi-au pus maidemult parola la windows, dar am descarcat un program si am aflato si si-au dat seama. Acum au pus parola la bios, adica cand se deschide calculatorul iti cere o parola pe un fundal negru. Stie cineva cum as putea so aflu?

1 răspuns:
| Andruşcă a răspuns:

O varianta sigura ar fi sa desfaci carcasa calculatorului si pe placa de baza vei gasi bateria biosului. Apasa pe ea si scoate-o pentru 10-20 secunde dupa care o bagi inapoi. Dupa ce faci asta nu o sa mai ai nici o parola la bios.Vezi ca-i posibil sa se piarda setarile si sa trebuiasca sa reconfigurezi bios-ul(dar din fericire nu se intampla prea des chestia asta). Bateria arata ca ceva de genul: http://pctechnotes.com/wp-content/uploads/2009/09/remove-battery.jpg

Alta varianta ar fi sa bagi pe rand urmatoarele parole(setate din fabricatie) si sa te rogi sa mearga una din ele(dar exista si posibilitatea sa nu mearga nici una):
AWARD SW, AWARD_SW, Award SW, AWARD PW, _award, awkward, J64, j256, j262, j332, j322, 01322222, 589589, 589721, 595595, 598598, HLT, SER, SKY_FOX, aLLy, aLLY, Condo, CONCAT, TTPTHA, aPAf, HLT, KDD, ZBAAACA, ZAAADA, ZJAAADC, djonet, AMI, A. M. I., AMI SW, AMI_SW, BIOS, PASSWORD, HEWITT RAND, Oder