| Cocolino24 a întrebat:

Heu TPU! Funda laughing.

Cum sa incep? Mama si tatal meu sunt asa de "grijulii" incat m-ar inchide intr-o cutie doar ca sa ma stie in siguranta. Am incercat sa vorbesc cu ei dar cu mama nea nu se poate discuta de niciun fel. Ea spune sa-mi bag mintile in cap. Nu e de acor dcu prietenele mele si pune intodeauna raul in fata. AM vrut odata sa ies cu doua fete, nicun baiat [ ea are o problema cu toti baietii cu care vorbesc eu rolling eyes ] intr-un parc. Nu si nu... Bineinteles ca raspunsul ei a fost un categoric NU. E mult pre exigenta. Imi spune ca trebuie sa invat. Pe ea nu o mai intereseaza decat cartea si invatatul. Viata mea sociala nu mai exista pentru ea.

Nu mai suport! Imi ia mereu un "interviu" : cand pleci? unde pleci? cand te intorci? de ce pleci?

Vreau si eu o viata. Mentionez ca am note destul de mari la scoala asa ca de ce sa nu ma lase pe afara?

Nu este corect sa ma trateze ca un copil de 3 ani pentru ca nu mai am 3 ani.

Ok nu am nici 18 ani dar totusi...

Cum sa o conving sa-mi dea mai multa libertate si sa ma inteleaga? De fiecare data cand vreau sa discut cu ea ma intreaba daca mi-am facut temele angry.

Scuzati categoria

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti copilul lor indiferent ca ai 3 sau 18 ani si e normal sa fie niste parinti grijulii, bine ei si exagereaza cu asta pentru ca ar trebui sa iti acorde un pic de libertate, cred ca e timpul sa ai o discutie ca de la mama la fiica, spune-i sa aiba incredere in tine ca acum esti mare si sti sa deosebesti binele de rau si ca nu are motive sa se ingrijoreze

| SuneteDeChitara a răspuns:

Nu o să încep să scriu un roman pe aici. Vreau doar să spun că odată mama mea facea la fel. Şi într-o zi am mers la ea şi i-am spus că de fiecare dată când ea mă roagă ceva eu trebuie sa îi respect dorinţa şi să fac acel lucru, dar când eu o rog ceva pe ea niciodată nu acceptă. Încearcă să îi câştigi încrederea mamei tale. Odată ce are încredere în tine probabil îţi va da mai multă libertate.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ea inca te crede un copil si asta nu este chiar foarte bine deoarece cand tu vei pleca la liceul sau la facultate o sa scapi ca din lesa, fara sa stii cum e lumea in jurul tau, de accea eu consider ca copii trebuie lasati sa socializeze de mici cu alti copii si sa vada cum este lumea. Incearca sa faci un fel de consiliu de familie sa va adunati toti la o masa si sa discutati aceasta problema.

| Cherilyn a răspuns:

Vrei sa stii ce i-am spus mamei mele, ca sa ma lase la un meci pe National Arena?

"Mami, uita-te la mine! Am numai note de 10, sunt educata, nu beau, nu fumez, nu vorbesc prea urat, nu iau droguri, nu umblu cu depravati, nu am avut nici macar prieten, nu am ramas insarcinata, nu am avut primul sarut, nu am iesit din cuvantul tau pana acum. Ar trebui sa fii mandra de mine!
Nu merit macar odata sa fac si eu ce-mi place?!"
A ramas destul de socata, dar macar am obtinut aprobarea ei a doua zi, dupa ce s-a gandit mai bine.
laughing
Nu stiu daca te-am ajutat, dar la mine a mers...