Întrebare recomandată | Andreeaaa03 a întrebat:

Hey, am 14 ani si de cam un an sunt distrusa fizic si pshizic,din cauza certurilor cu familia. Simt efectiv ca nu mai am pe nimeni langa mine, ca toata lumea ma ignora si lucrurile astea ma afecteaza. Eu ma cert cu mama aproape zilinic,bine,ea se ia de mine. Eu nu am voie sa zic nimic in fata ei... tata nu imi poate lua apararea pentru ca este in Germania (ai mei sunt despartiti) si mama s-a recasatorit. Cu tatal meu vitreg nu vorbesc aproape deloc, foarte rar imi mai zice sa il ajut cu ceva sau ma trimite la magazin. Ideea e ca mama nu stie nimic din viata mea personala, ea stie decat din ce vede la comportamentul meu. Ea nu isi face absolut niciodata timp sa vorbim si sa ne intelegem. As vrea niste sfaturi despre cum as putea sa "trec" peste situatia asta si cum as putea sa ma mai incurajez singura, efectiv simt ca sunt la capatul puterilor. Tin sa mentionez ca plang in aproape fiecare seara. Asa aleg sa ma descarc eu...

6 răspunsuri:
| 1997onur a răspuns:

Ce nu te omoară te face mai puternic.

evita de tot oamenii care provoca certuri și scandale.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| anonimadinAlba a răspuns:

Asa era si mama cand aveam 14 ani, cumva poate e speriata de faptul ca ai ajuns la varsta adolescentei, o varsta foarte grea. Din punctul meu de vedere, la 14 ani nu esti nici mare, nici mic si probabil ii e frica sa nu te bagi in anturaje si găști aiurea. Cu timpul problemele se vor remedia.
Cand mai se cearta cu tine incearca sa o ignori, sau sa zici ca ea sa faci ca tine.

| diabetzaharat a răspuns:

Gaseste-ti ceva de facut in afara casei

fa-ti prieteni

stai cu ei pe afara

du-te in vizita la ei daca au familii mai ok

trateaza-ti casa ca un loc in care de duci doar sa dormi si sa mananci

| danapopescu3011 a răspuns:

Prin situatia asta am trecut si eu si am devenit super anxioasa. Dar, cu toate astea am devenit si destul de independenta fata de parintii mei. Nu am ce sfat sa iti dau in afara de a strange din dinti. Mai asteapta cativa ani pana vei pleca la facultate, atunci se va linisti totul. Be strong, girl!

| stefan5555 a răspuns:

Ma ai pe mine