| inna07 a întrebat:

Hey! Am o problema cu timiditatea si asta strica tot in cea cea vreau sa fac(sa devin)cum as putea sa o inlatur din viata mea si sa fiu mai colectiva mai prietenoasa(deoarece nu prea vorbesc prea mult).
Dati-mi va rog niste sfaturi cum as putea sa scap de timiditate!

6 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine, sa stii ca poti sa faci lucruri la care nu te-ai gandit ca le poti face, sa nu spui 'nu pot mi-e rusine' trebuie sa fii indrazneata si curajoasa :* bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU fi trista, cu timpul problema aceasta va disparea.Incearca sa fii mai sociabila, razi, glumeste, zambeste, vorbeste cu toata lumea si spune tot ceea ce ai pe suflet.Gaseste-ti prieteni care sa te inteleaga si vorbiti deschis.Depinde de cati ani... Timiditatea este un obstacol peste care poti trece!
Iti urez succes!

| ElectronicSound a răspuns:

Cred ca timiditatea e ori ca u crezi ca nu etsi destul de buna ori ca esti prea finuta si nu vrei sa fii nesimtita. eu zic sa te gandesti ereu ca nu conteaza ce faci. sa faci primul pas dupa aia te gandesti ''wtf ce-am facut?'' dar e deja rea tarziu si mergi cu cestia pana la capat.

| Whemilly a răspuns:

GASESTE-TI UN HOBBY SI AFLA TOT CE E NOU
Acest lucru te va ajuta sa intretii o conversatie si iti va inlesni relatiile cu cei din jur mai ales cu persoanele care au aceleasi pasiuni ca si tine. Avand preocupari comune va fi foarte usor sa inchegi discutii si sa cunosti persoane noi. O alta modalitate este sa fii la curent cu tot ce este nou. Acest lucru il poti afla citind reviste, ziare sau urmarind emisiuni tv, astfel eviti situatiile in care cei din jurul tau discuta si tu nu poti intervenii pentru ca nu sti despre ce este vorba.

ZAMBESTE DES
Zambetul denota bunavointa, intelegere si deschidere. Zambetul este cel care te scoate din situatii jenante. Atata vreme cat zambesti, nimeni nu te va urmari sa-ti vaneze greselile ci iti va zambi.

INTRA IN CONTACT CU ALTE PERSOANE
Poti incepe de la discutii banale in locuri banale fara sa te astepi ca aceste discutii sa conduca la prietenii adevarate. Dar vei observa intr-o zi ca vei intalni oameni care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine, cu aceleasi interese ca ale tale. Secretul consta in faptul ca nu trebuie sa te izolezi si sa stai retrasa intr-un colt.

SUSTINE-TI PARERILE PROPRII
Parerea ta este la fel de buna ca si a celorlalti asa ca nu te gandi de doua ori inainte de a o spune. Ca sa te aprecieze oamenii trebuie sa te cunoasca si pentru asta trebuie sa-ti cunoasca parerile sa stie ce fel de persoana esti. Daca iti vei argumenta pareile vei vedea ca au un efect magic. Si nu te gandi ca este posibil ca parerea ta sa nu fie inteleasca. Vei gasi oameni care sa gandeasca exact ca tine, chiar daca iti vei argumenta parerile de fiecare data, drumul spre reusita va fi mult mai scurt.

| AlexG2000 a răspuns:

Si eu sunt la fel dar cateodata imi zic:''Hai sa o fac''. Incearca sa vorbesti cu cineva cat mai deschis gaseste un subiect comun.Tu trebuie sa il bagi in seama nu el pe tine.

| Sergiu_Andrei_Din_1987 a răspuns:

Gandeste-te ca ai o singura viata de trait, si cand o sa vina sfarsitul o sa iti dai seama ca nu ai zis tot ce aveai de zis, poate viata ta era altfelwinking pierzi multe sa stii...