| LadyBoOoo a întrebat:

Hey buna daca dau la profil Stinte-Sociale ce pot sa ajung pe viitoru dupa ce o termin? Si ce ziceti e mai buna deact filologie bilingv-engleza? Sunt in pana rau mai am cateva zile si trebuie sa ma decid intre cele doua!

2 răspunsuri:
| B3belusha a răspuns:

Cu profilul Stiinte sociale poti ajunge manager, avocat, judecator, psiholog, jurnalist.
Si sincera sa fiu, de la profilele stiinte sociale, filologie bilingv-engleza, si altele, poti ajunge ce vrei, ducandu-te la ce facultate vrei pe viitor. In zilele de azi nu prea conteaza liceului pe care il faci decat intr-o proportie de 20% si 80% ce facultate faci. Acum tu poti sa dai la ce profil vrei tu, sau mai bine zis la ce profil crezi ca te vei descurca mai bine, la care vei lua note mai bune, si asta ti-o zic pentru a avea mediile mai mari, iar apoi, in caz ca in cei 4 ani in care vei face liceul iti vei schimba decizia in legatura cu job-ul pe are vrei sa-l ai pe viitor nu va fi nici o problema, putand sa dai la ce facultate vrei. Deci oricum ai da-o, trebuie sa iti iei si o marja de siguranta. Uite, spre de exemplu, dacaa dai la profil de economie, cei mai multi sunt *obligati* daca as putea sa zic sa faca ASE-ul, de asta cred ca e mai buine doar sa te duci la un profil la care vei lua note bune.
Succes si sper sa ai un viitor stralucit!

| FlaviaLove a răspuns:

Pai sincer de la stiinte sociale nu ajungi prea departe as alege totusi filologie si bilingv engleza deoarece iti poti da cambrigu si sigur o sa il iei daca esti la bilingv.si te ajuta foarte multkiss. sper ca te-am ajutat