| Raresk654321 a întrebat:

Hey buna TPU. Sa incep cu inceputul... Am 16 ani si de ceva timp am realizat ca imi place de o fata. Aceasta fata este de aceeasi varsta cu mine si suntem in acelasi liceu si chiar mai mult suntem colegi de pregatire. Prima data cand am cunoscuto a fost la pregatire la mate. Eram in clasa a 8a la inceput, ma pregateam de exam e de capacitate si, cum la pregatire se lucreaza cu 2 copii, ea a fost aleasa sa fie colega mea de pregatire. Dupa ce am dat capacitatea eu am vrut la un liceu iar ea la alt liceu, dar, a doua mea optiune a fost liceul ei. Iar acum soarta isi face jocul si mi a mai trebuit 0.1 punct ca Sa intru la liceul in care imi doream, si de aceea am fost repartizat in liceul in care este si ea. Am trecut peste multe clipe, amintiri, examene si ne am atasat unul de altul si am devenit cei mai buni prieteni. Tin sa mentionez ca ultima mea relatie a fost acum un an, care a durat 5 luni. Ei bine, de cand o stiu eu pe ea, ea nu a avut nici o relatie. Sau poate ca a avut, dar oricum stiam si eu chestia asta daca a avut deci u banuiesc ca nu a avut. Nu a avut vreo relatie dar a avut cateva incercari, i a placut de cativa baieti si mereu cand i a placut de cineva mi a spus, ma considera cel mai bun prieten al ei. Ei bine cum am spus, a incercat dar nu i a reusit. De ceva timp, m am tot gandit la povestea noastra si am inceput sa o plac... Adica pot spune ca este un fel de atractie si poate ca o iubesc..Nu am incercat niciodaa sa o abordez si imi este teama ca daca ii voi spune ce sint sa nu fac cea mai mare greseala din viata mea si sa stric totul, chiar si prietenia... Dar totusi eu o iubesc si sunt atat de atasat de ea. :/ chiar nu stiu ce sa fac, cand sunt in prezenta ei ma simt perfect. De aceea apelez la voi... Vreau un sfat in legatura cu urmatoarea mea miscate. Va pup si astept un raspuns cat mai curand.

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Aici e cam 1/2.Ai 50% sanse sa te accepte si 50 % sa nu te accepte.
Iti atrag atentia ca daca ea nu te iubeste si stie ca tu simti ceva pentru ea,o prietenie rar poate exista.
Deci incerci pe propriul risc.
Dar eu nu zic sa nu incerci sau sa te gandesti mai bine la asta. Spun sa incerci! Pentru ca odata ce s-a instalat dorinta asta in tine,o sa te obsedeze pana o duci la capat.
Acum,sa nu recurgi la abordari care le face tot prostul.O fata te place asa cum esti,iar daca te va refuza sa nu incerci sa te prostesti si sa o faci sa te placa,ca nu vei reusi.

Deci eu iti zic sa ii spui.Dar,crede-ma, chiar de nu ii vei zice acum, tot ii vei spune pana la urma.E imposibil sa mori fara sa ii spui, trebuie neaparat, ai dorinta asta in tine.Sau daca nu o ai asa mult, o vei avea.Stiu cum e.

Asteapta-te de asemenea la un refuz cat casa.E posbil sa nu te poata vedea mai mult decat un simplu prieten.Incearca sa nu suferi prea mult dupa.
In caz ca si ea simte la fel si te accepta, iti doresc fericire.(scurta, dar, e o fericire acolo, maxim pana se termina liceul)

3 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

In nici un caz sa nu-i spui ca o iubesti pentru ca odata ce esti friendzoned, nu mai e cale de scapare. Si eu am fost in aceeasi situatie si din pacate relatia de prietenie a scazut in cazul meu...

| marina28 a răspuns:

Buna Rares! In primul rand eu nu cred ca e vorba de iubire, probabil este un sentiment de atractie pe care tu il simti si pe care, poate, il simte si ea. Nu stii pana nu incerci! Este adevarat ca daca ea nu impartaseste sentimentele pe care tu le declari lucrurile vor fi putin ciudate pentru voi, ca si prieteni. Tu esti acum in asa zisul ''friendzone'', din care ar trebui probabil sa iesi deoarece este clar ca nu te simti confortabil. Ma repet, este posibil ca si ea sa iti impartaseasca sentimentele si sa nu zica nimic din acelasi motiv, sa nu strice prietenia. Nu stii sigur pana nu incerci. Nu trebuie sa ii spui totul foarte direct. Poti sa faci aluzii subtile, chiar sub forma de glume, sa vezi cat de receptiva este ea la ele si cum ar reactiona fata de idee. In felul asta vei sti daca e interesata sau daca ea te apreciaza doar ca amic. Oricum ar fi, fruntea sus! Esti tanar si fete sunt multe. big grin

| Raresk654321 explică:

Mda frate nu stiu, o sa incerc sa zic asa cu gesturi mici iar daca vad ca nu se intampla nimic aia e