| anonim_4396 a întrebat:

Hey! care sunt numerele reale si cu ce se noteaza? stiu ca numerele nat sunt: 1 2 3 4......pana la infinit si se noteaza cu N iar numerele intregi sunt alea pozitive si negative nu? si ce fel de numere mai sunt si cum se noteaza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

N - nr naturale (0, 1, ...infinit)
Z nr intregi (-infinit...-1, 0,1. ...infinit)
Q numere rationale - orice numar care poate fi scris ca raport de 2 numere intregi Exemple: 3/4, 5/2, 123/23

R numere reale orice numar care nu poate fi scris ca un raport de 2 nr intregi Ex: radical 2, 0.(3)

C multimea numerelor complexe de forma a+bi unde a si b sunt reale iar i reprezinta partea imaginara.