| ThiiisIsMee a întrebat:

Hey big grin am la romana probleme cu niste exercitii... m-ati putea ajuta cu niste idei cu as putea sa le fac? thinking Dau ~~** Fundaaa **~~

Frumoaso,
ti-s ochii-asa de negri incat seara
cand stau culcat cu capu-n poala ta
imi pare,
ca ochii tai, adancii, sunt izvorul
din care tainic curge noaptea peste vai
si peste munti si peste sesuri,
acoperind pamantul
c-o mare de-ntuneric.
Asa-s de negri ochii tai
lumina mea.

1. In ce fel este realizata corespodenta sematica dintre cele doua vocative, frumoaso si lumina ( mea )?

2. Cum explicati faptul ca iubita, ai carei ochi sunt comparati in poezie cu un izvor al noptii, este numita, in fina, lumina mea?

3. Comentati din acest punct de vedere ultimele doua versuri.

Răspuns Câştigător
| ComatoseWine a răspuns:

Exercitiul 1 nu il stiuthinking, nu stiu ce sa fac.2. ochii iubitei exprima un mister universal,divin,eul liric gasind raspunsul in final in profunzimea lor,ochii oglindesc(sau reflecta:d) un mister ce, prin esenta sa, ofera un raspuns.iar 3. ultimele 2 versuri exprima universul din ochii iubitei, ochi in a caror profunzime ascund raspunsul misterului ce ei insasi il reflecta.Eu asa as scrie caci profii de romana apreciaza astfel de exprimari:d sper sa te ajutesmug