| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey.De 2 zile ma macina gandul ca as avea TBC.Nu stiu daca chiar am, acum 3 saptamani m-a prins o raceala si de atunci tusesc incontinuu.Inca sunt putin racit,in sensul ca am nasul putin infundat, dar ceea ce ma sperie este ca tusesc neincetat de cand am racit.Luni oricum ma voi duce la medic sa aflu care este problema.
Ok,atat cu asta, sa trec la adevarata problema.
Daca intr-adevar voi fi depistat cu tuberculoza mi-e teama ca viata mea se va schimba in rau.Se va afla in tot orasul,toti vor rade de mine,imi voi pierde prietenii si nu voi mai putea merge la scoala. Sper din tot sufletul sa nu am,dar daca DOAMNE FERESTE am, atunci am niste intrebari:
1.Ce pot face daca se va afla in tot orasul?
2.Ce pot face ca ceilalti sa nu rada de mine si sa nu-mi pierd prietenii?
3.Voi mai putea merge la scoala?
4.Am citit undeva ca dupa 2 saptamani de la tratament, TBC-ul nu mai este transmisibil.Este adevarat?
Va rog ajutati-ma, mi-e foarte teama...

Răspuns Apreciat de Editori
| Caro34 a răspuns:

0) TBC nu ai, stai linistit! Tusa vine de la raceala primita la plămâni insa primesti preparate pe baza de codeina si esti din nou bine!
1) Orasul nu are cum sa afle fiindca e o zona pe harta, apoi tu esti sănătos!
2) Daca prietenii tai te lasa la greu (pentru TBC nu, fiindca nu ai), atunci sunt de cacao si-i bine sa-i lasi ploilor ca nu ai nevoie de ei!
3) Vei putea merge liniștit la școală mereu insa nu uita: spalat pe maini des, mancat sănătos, lichide si somn suficiente, sport, plimbare in aer curat, bine imbracat si sa nu stai ud dupa orele de sport.
4) Sub tratament cam toate bolile devin netransmisibile! Tu nu ai nici o boală, decat griji inutile!
5) Fara teama mergi la medic si-mi zici ce ti-a spus!
P.S. Nu-ti mai lasa gandul măcinat ca fara el nu mai poti fi tu, iar TU mi-ai placut mult cu intrebarea ta! "DeCeMaiConteaza"? - pentru iubire, pentru oamenii care te adora, pentru sufletul tau bun, pentru cei in sufletul carora vei deveni o binecuvântare! Numai bine și sănătate!