| MyChemicalRomance a întrebat:

Hey.imi puteti spune pe ce site se vor afisa rezultatele la examenul national la lb si literatura romana pentru clasa a-8a?
Funda :*

Răspuns Câştigător
| SunshineLove a răspuns:

Buna! poti sa incerci pe edu.ro (ministerul educatiei, cercetarii, tineretului si sportului) sau daca nu pe acelasi site doar ca din orasul tau.de exemplu daca esti din cluj. este educj.ro mures edums.ro etc... daca nu, scrie pe google edu constanta (ex). edu bistrita sau pur si simplu pe google cauti ezultatele la examenul national la lb si literatura romana cls a 8 a. sper ca te'am ajutathappy :*

8 răspunsuri:
| natalya27 a răspuns:

Rezultatele se vor afisa momentan la fiecare scoala

| natalya27 a răspuns:

Mai incolo s-ar putea sa fie puse pe edu.ro

| SunshineLove a răspuns:

Buna! poti sa incerci pe edu.ro (ministerul educatiei, cercetarii, tineretului si sportului) sau daca nu pe acelasi site doar ca din orasul tau.de exemplu daca esti din cluj. este educj.ro mures edums.ro etc... daca nu, scrie pe google edu constanta (ex). edu bistrita sau pur si simplu pe google cauti ezultatele la examenul national la lb si literatura romana cls a 8 a. Sper ca te'am ajutathappy :*

| Roxana90roxana a răspuns:

Se vor afisa la scoala pe 24 luna asta, nu cred ca le vor afisa pe net

| Brunette13 a răspuns:

Pe 24 iunie... funda?

| Guestbooss a răspuns:

Intai la scoala pe 27, apoi te duci iar la scool pe 29 sa copetezi fisa la liceu, apoi in septembrie pe siteul admitere2011(cauti pe googleee)

| IoanaRusu a răspuns:

SUBIECTUL I (42 de puncte)
A.
1. câte 2 puncte pentru notarea oricãror sinonime potrivite (de exemplu: odatã – cândva; pom – copac; fetele –
fiicele) 3x2p=6 puncte
2. explicarea rolului virgulei în structura datã (de exemplu: izoleazã un substantiv în vocativ de restul
enunÑului) 6p/ explicare incompletã 2p 6 puncte
3. câte 3 puncte pentru precizarea oricãror douã structuri care surprind repere spaÑiale (de exemplu: in
curtea acelui împãrat; prin înãlÑimile nestrãbãtute de ochiul omenesc) 2x3p=6 puncte
4. câte 3 puncte pentru numirea a douã moduri de expunere utilizate în text (naraÑiune, dialog) 2x3p=6 puncte
5. prezentarea adecvatã în limita de spaÑiu indicatã 6p/ prezentare parÑial adecvatã sau nerespectarea limitei
de spaÑiu indicate 2p 6 puncte
B.
- câte 2 puncte pentru prezentarea oricãror douã trãsãturi ale speciei literare basm (de exemplu: text epic
prezentând întâmplãri fabuloase la care participã personaje cu puteri supranaturale; tema centralã este lupta
dintre bine i rãu) 2x2p=4 puncte
- ilustrarea trãsãturilor numite cu exemple adecvate din text 4 p/ ilustrare parÑial adecvatã 2p 4 puncte
- redactarea unui conÑinut adecvat cerinÑei formulate (claritatea i coerenÑa ideilor; ton argumentativ; echilibru
între componente; dispunerea paragrafelor) 2p/ conÑinut parÑial adecvat 1p 2 puncte
- respectarea limitei de spaÑiu indicate 2 puncte
SUBIECTUL al IIlea (36 de puncte
A. 1. câte 2 puncte pentru formularea corectã a fiecãruia din cele trei enunÑuri cerute (de exemplu: Ei au
dimensiuni care variazã de la un micron, i chiar sub un micron, pânã la zece kilometri.; MeteoriÑii sau format
în jurul centurii de asteroizi, existente între planetele Marte i Jupiter.; MeteoriÑii sunt examinaÑi direct în scopul
descoperirii urmelor de viaÑã sau a produselor activitãÑii vitale în Cosmos.) 3x2p=6 puncte
2. câte 3 puncte pentru scrierea fiecãruia dintre cele douã rãspunsuri (titlul volumului – Enciclopedia lumii vii;
numele autorului – Tudor Opri) 2x3p=6 puncte
3. notarea rãspunsului corect: b 6 puncte
4. câte 1 punct pentru precizarea corectã a fiecãrei valori morfologice i funcÑii sintactice: probe – substantiv
comun, nume predicativ; direct – adjectiv, atribut adjectival; ei – pronume personal, subiect 6x1p=6 puncte
B. – câte 2 puncte pentru prezentarea oricãror douã caracteristici ale tabloului din naturã descris
2x2p=4 puncte
- folosirea unui limbaj expresiv în descrierea tabloului din naturã 4 puncte
- redactarea unui conÑinut adecvat cerinÑei formulate (claritatea i coerenÑa ideilor; echilibru între componente;
dispunerea paragrafelor) 2p/ conÑinut parÑial adecvat 1p 2 puncte
- respectarea limitei de spaÑiu indicate 2 puncte
12 puncte se acordã pentru redactare, astfel:
- unitatea compoziÑiei 1 punct
- coerenÑa textului 2 puncte
- registrul de comunicare, stilul i vocabularul adecvate conÑinutului – 2p/ adecvare parÑialã – 1p 2 puncte
- ortografia (092 erori – 3p/ 3 erori – 2p/ 4 erori – 1p/ 5 sau mai multe erori – 0p) 3 puncte
- punctuaÑia (093 erori – 2p/ 4 erori – 1p/ 5 sau mai multe erori – 0p) 2 puncte
- aezarea corectã a textului în paginã 1 punct
- lizibilitatea

| AdySnaP a răspuns:

Se afiseaza doar la scoala de la care esti pe 24 luna asta, la ora 2 parca