| GalacticOtter a întrebat:

Hey.
Sunt clasa a 7 a si nu inteleg absolut deloc Matematica si fizica...pur si simplu nu pot, incerc sa invat, am facut intr-un timp si meditatii dar nu reusesc...gen, pe semestul 1 am avut media 10 la tot mai putin mate si fizica, unde am avut 7 si ma gandesc ca e o diferenta destul de mare. E cineva bun la ele pe aici? Voi cum faceti sa o intelegeti? Ca eu chiar incerc dar nu reusesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LimitBreaker a răspuns:

Nu poti fi bun la toate.
Ce te poate ajuta e sa cauti oameni care explica diferit fizica sau matematica. Uneori modul in care iti explica un profesor poate sa nu functioneze pentru tine. Incearca sa cauti pe net site-uri sau video-uri care vorbeste despre anumite formule sau lectii si poate asa intelegi. Poti sa cauti chestii gen "ce este/cum se calcumeaza/ce inseamna". Posibil sa fie mai greu sa gasesti in romana dar e posibil sa te ajute.
Poate esti mai slab la mate/fizica. Asta e, cand te muti la liceu poti sa cauti profiluri care nu se bazeaza pe mate si fizica. De ele nu o sa scapi, dar e bine sa incerci sa intelegi cat poti si sincer conteaza si modul in care iti este explicat.
Chiar daca profesorul acela face 20 de elevi sa inteleaga nu inseamna ca metoda lui merge si la elevul 21. Important e sa te folosesti de net sa cauti explicatii care probabil o sa te ajute.
Oricum, repet, nu trebuie sa fim experti la toate. Daca matematica si fizica nu e pentru tine, asta e, te poti perfectiona pe alte domenii si faci ce stii si poti la mate/fizica.

4 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Si cand inveti, gresesti..nimeni nu s-a nascut invatat! nimeni nu se poate naste cu inteligenta si abilitati.Acestea se aduna in calitatile noastre doar prin multa munca, experienta si pasiune... cei mai inteligenti oameni din lume nu s-au nascut inteligenti, ci pe parcursul vietii lor au invatat, apoi au ajuns la performante uluitoare.

| DARKSMOKE01 a răspuns:

Daca nu o intelegi inseamna ca matematica si fizica nu e de tine! Si nu te chinui sa fii de 10, ca nu vei reusi! Daca te stresezi, iti faci un rau tie! Poate sa ti explice sute de profesori, si nu o intelegi! Iti spun sa nu te chinui si sa accepti ca esti de nota 7!

| DARKSMOKE01 a răspuns:

Nu stiu de ce va chinuiti sa luati note mari la scoala, ca in viata nu va ajuta cu nimic notele! Doar BAC-UL conteaza! Acolo trebuie sa ti dai toata silinta!

| DARKSMOKE01 a răspuns:

Si 7, nu e o nota proasta! Frate, daca ai ramas ceva in minte, asta e cel mai important! Scoala te face destept, nu inteligent!