| Anca2OO8 a întrebat:

Hey TPU, am 13 ani și mama mea nu mă lasă decât până la 20:30 afară și dacă stau mai mult începe să țipe la mine. Cum pot să o conving să mă lase să stau mai mult afară?

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa o convingi pentru ca esti micuta si nu-i normal sa stai nnoaptea pe strazi, mai ales dupa ce se intuneca, poate chiar ora 19.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

De ce n-ar fi normal sa stau noaptea pe strazi? doar stau prin fața blocului și ma joc cu prietena mea, sau stam pe banca și vorbim. Și nu se întunecă asa devreme. vreau sa o conving pe mama sa ma mai lase măcar jumate de ora(

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Fiindca este copil mic si poate fii furata, sau inselata!
La 13 ani, nici un parinte normal la cap nu-si lasa fetita pe strazi noaptea.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

Dar daca se uita pe geam mă văd, ca eu nu plec din fața blocului, si ce ar fi asa de rau sa ma mai lase puțin? la ora la care eu intru in casa multi d-abia ies afara. sunt o gramada de copii pe strada mea si toti stau mai mult afara, deci nu vad ce s-ar putea intâmpla. pe fratele meu il lasa sa stea cat vrea el si nu ii spun nimic, eu daca intarzii 5 minute ma cearta mama rău si dupa nu mai lasa sa ies 2 zile afarasad nu-i corect asa((

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Este foarte clar ca voi intindeti coarda ca sa faceti ce vreti, dar copii mici trebuie sa asculte de parinti.
Daca mama ta nu sta afara cu tine noaptea, tu singura nu ai de ce sa stai.
De ce nu intri in casa cu o prietena ta, daca tot nu afceti nimic rau, doar stati de vorba?
Este mai normal sa stati in casa la una din voi, in loc sa stati noaptea pe strada.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

Pai nu vreau sa auda si ei ce vorbim, na. e mai fain afara decât în casă. si eu imi ascult parintii destul de mult dar pur si simplu voiam si eu sa stau mai mult afara

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Pai inchideti usa la dormitorul tau si vorbiti ce vreti, ca secrete mari nu aveti voi, la anisorii astia.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa inchid usa ca daca o vede mama vine si o deschide si zice ca n-am dc sa o țin inchisa si cel mai probabil o sa auda ce vorbim asa. si nu prea imi place sa stam in casa când sunt si parintii mei acasa ca nu prea putem sa facem ce vrem( e altfel afarasad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Si ce secrete aveti voi, la anisorii astia?
Am trecut prin anii voastri, am si copii de peste 2 ori varsta voastra, dar tot nu inteleg ce secrete aveti voi, doua fetite de 13 ani, ca ai mei copii nu s-au ascuns niciodata de mine.
Ce te-ai face daca ai fii nevoita sa stai in casa cu un babysitter pana la 15 ani? Ma rog, poti fii lasata singura in casa la anii astia, dar sub nici o forma singura peste noapte.
In occident copii nu au voie singuri pe strada, deloc! Merg cu parintii peste tot, sau stau acasa cu un babysitter.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

Nu avem secrete dar mai vorbim și noi chestii mai așa uneori, vorbim despre baieti si d-astea in mare parte, și daca stam in casa și din intâmplare aude mama sau altcineva cred ca m-ar certa si ar zice ca sunt prea mica pentru chestiile alea și chiar nu am chef sa ma certe(
ziceti ca ati trecut si dumneavoastra prin anii nostri, la varsta aia nu simteati la fel? toti care sunt mai mari zic ca au fost si ei de varsta noastra si ca stiu cum e, dar toti sunt de parca cand erau la varsta aia erau sfinți
adica totusi, nu fac vreo prostie sau ceva daca m-ar lasa si pe mine sa fac ce vreau, vreau si eu putină libertate că m-am saturat sa ma controleze mama 24/7 si sa stea dupa mine mereu. m-am saturat sa am parinti așa, sunt prea stricți cu mine si mor de ciudă când vad ca pe fratele meu il lasa sa faca ce vrea si nu ii spun nimic și el are doar 15 ani, poate sa vina acasa la ce ora vrea, sa iasă pe unde vrea, cu cine vrea, și eu de abia am voie să stau în fata blocului cu o singura fata pe care o place si mama si pe care o stiu de cand eram mica. am incercat o data sa ies cu niste colegi de clasa afara ca era prietena mea la bunici si n-aveam cu cine sa ies dar cand am ajuns acasa m-a intrebat mama cu cine am fost si cand a auzit de ăia a inceput sa ma certe si m-am enervat putin si i-am zis si eu ei sa mă lase în pace si mi-a dat o palma, tata m-a auzit si el si a venit la mine si mi-a zis ca daca n-o ascult pe mama ma bate pâna nu mai pot sa stau jos crying efectiv am adormit plângând in seara aia. vreau si eu sa fac ce fac altii, nu mai suport sa ii vad pe toti ca au voie sa faca ce vor in timp ce eu trebuie sa ascult mereu de ce zic parintii mei. sunt eu proasta si au ei dreptate sau ce? chiar nu mai suport((

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Parintii ti sunt oameni destepti care te iubesc si au grija de tine, de aceea ti-au impus reguli si restrictii.
Nu-i normal ca un copil de 13 ani sa stea noapte afara unde se intamola atatea nenorocori, unde in doar 10 secunde fetita poate fii luata pe sus de un barbat, bagata in masina si dus cu ea.
Tu esti atat de mica ca nici macar nu intelegi ce-ti spune!
Sunt mama si am trait cu frica asta cat am avut copii mici.
Nu-i normal ca copii sa stea pestrazi dupa intunecare. Iarna se intuneca la 6, apai, atunci sunt in casa!
Sincer, chiar nu ai de ce sa plangi, fiind regulile sunt facute sa va protejeze chiar si de voi, cei care sunteti incapabili sa vedeti raul sau sa va protejati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Crede-ma, parintii tai nu sunt stricti deloc!
Sticti sunt cand iti controelaza zilnic telefonul, cand iesi insotita numai de ei afara sau de unul din frati, cand stiu ce faci la fiecare pas samd.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

Înteleg ce mi se spune, poate ca sunt mica dar proasta nu sunt. Iarna nici n-am voie sa ies afară si daca e sa o fac la 4 trebuie sa fiu acasa ca daca nu ma ceartă. Ziceti ca nu-s stricți, dar nici buni nu sunt

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Sunt de fapt parinti foarte buni si iubitori, fiindca fac ce trebuie ca sa te protejeze.
Cei care isi lasa copii destrăbălati pe strada noapte, nu sunt parinti buni, aceia vor regreta mai tarziu, cand copilul lor va ajunge ra si va avea numai de suferit.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

N-o să ajung rău dacă mă lasă încă vreo 30 de minute afară. Sunt o grămadă de vecini afară care intră târziu în casă, e lumină pe stradă, mă și vede mama dacă se uită pe geam, n-are ce să se întâmple. Daca mama iese afară să stea să vorbeasca cu prietenele ei stă și până la 22 dar pe mine nu mă lasă nici 10 minute mai mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca2OO8):

Am mai explicat si vad ca nu pricepi: copii nua u ce cauta afara dupa lasarea noptii. Parintii sunt cei acre decid cat stau copii afara si daca parintii ati nu vor sa le lase este pentru ca-i decizia lor de oameni normali care sisi iubesc si-si protejeaza copii.
Mama ta este audlt si are voie sa iasa cand doreste, unde doreste si sa stea cat doreste.
Inca nu au ajuns copilasii sa judece parintii sau sa le faca reguli parintilor.
Asculta de parintii tai, ca te protejeaza de golaneala, furt sau viol.

| Anca2OO8 explică (pentru Violleta2022):

Nu are cine să mă fure sau să ma violezesad Și nu o judec sau ceva, dar dacă eu întârzii și 5 minute mă pedepsesc 2-3 zile și mă tot amenință că îmi iau telefonul. N-am voie să fac mai nimic că mă ceartă ei sau mă pedepsesc :/ Bn, sunt mică, pot sa se intâmple multe lucruri seara afară, bla bla, gata nu mai zic. Da măcar să nu se mai ia de mine din orice, efectiv nu mai suport
Iau o notă mai mică de 9, îmi iau telefonul și mă ceartă big grin
Văd că vorbesc cu un baiat, îmi iau telefonul și nu mă mai lasa sa ies afara câteva zile big grin
In timpul scolii daca stăteam mai mult de 23:30 trează și mă vedeau mă pedepseau iar
Tare mișto, nu? Efectiv, m-au pedepsit anul ăsta de atâtea ori fără motiv (bine, uneori au avut motiv, si aici n-am ce sa zic ca uneori o meritam.) și au si dat de vreo 3 ori în mine (si chiar prefer sa imi ia telefonul sau sa ma pedepseasca decât asta, aș sta în casa și un an întreg în loc sa deacrying ). dar sunt parinți buni, nu? mi-e tare greu sa cred ca fac asta că ma iubesc. daca chiar m-ar iubi m-ar lasa și pe mine in pace uneori. chiar m-am saturat sa le zic mereu ce fac și unde sunt. da, bine, încercă sa ma protejeze, dar uneori sunt prea protectivi serios acum.

| Catrice a răspuns:

Ești copil, nu e voie, faci covid, te ia politiahee hee

| Fatamuntilor a răspuns:

Mie mi se pare o ora rezonabila, avand in vedere contestul actual, ma ales ca e ora la care incepe sa se intunece.
Greu de crezut ca pastrati distantarea, chiar daca aveti masca.De ce crezi ca se face ore on-line si ca s-a prelungit vacanta?
Mai ai rabdare pana la vacanta de vara, cand poti,, negocia'' jumate de ora!
Si inca ceva! Cand intarzii, chiar si cateva minute, suna-ti mama ca nu se ingrijoreze!

| Anca2OO8 explică (pentru Fatamuntilor):

Pai nu văd de ce s-ar ingrijora, stau doar prin fața blocului și dacă se uită pe geam ma vede, si ies doar cu o prietena deci nu stiu de ce ar fi asa importanta distantarea, ca suntem doar 2, dar vreau si eu sa stau mai mult, ca mama prietenei mele o lasa pe ea până mai tarziu, si e nașpa ca eu trebuie mereu sa intru in casa devreme(

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Te inteleg! DAR sunt regulile impuse de parinti.

| Anca2OO8 explică (pentru Fatamuntilor):

Mda, corect. Dar aș fi vrut să găsesc o metodă cu care să reușesc să îi conving să mă lase puțin mai mult

| CodrutElian1990 a răspuns:

La varsta de 13 ani esti copil. Copiii trebuie sa doarma cel putin 9 ore stelare. Asa ca bine face mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonstrează-i că ești de încredere și că nu faci nimic necugetat dacă te lasă seara mai mult afară. Spune-i cu cine ieși înainte, ce activități urmează să faci.

| rapandula a răspuns:

Esti la sat sau la oras? La oras, si pe pandemia asta... e intreptatita sa ia aceasta decizie. La tara este discutabil.

| Anca2OO8 explică (pentru rapandula):

La oraș, dar port mască pe afară oricum deci nu văd care ar fi problema

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Anca2OO8):

Mama ta are dreptate Asculto pe mama ta nu-ți vrea răul ți-e mama ta ia te ferește de rău sunt mulți nenorociți in ziua de azi pe străzi Drogați si fel și fel de oameni ia știe de ce nu te lasă la ora aia afară când vei creste vei înțeleg de ce mama ta nu te lasă pana la ora aia afară numai bine

| LilWatamaloon a răspuns:

După cum știi probabil, chiar daca s-a mărit timpul în care poți sta afară (ora 22), tot se recomandă să rămâi în interiorul spațiului de locuit. În afară de asta, ai și o vârstă la care apar multe interdicții deoarece părinții tăi încearcă să te protejeze, să facă ce e mai bine pentru tine, ar fi ok să vorbești cu mama ta să te lase să stai la o prietenă/un prieten peste noapte sau să îi chemi la tine, asta dacă se poate.

| Swiftie a răspuns:

E covid dragut o

| 3Marius33333 a răspuns:

Pe mine la 16 ani ca si baiat daca stau dupa 8-9 e nasol, dar tu ca si fata la 13 ani laughing

| Anca2OO8 explică (pentru 3Marius33333):

La 8-9 încă e destulă lumină. chiar nu văd ce e așa de rău să stai mai târziu afară