| Anonim83837 a întrebat:

Am 14 ani. Nu vă ganditi ca sunt una dintre acele persoane depresive care asculta diversi artisti(sa nu dau nume) si plange.
Vă rog să răspundeti frumos.

De o perioada de timp m-am schimbat. Mă enervez,mai din orice. Ai mei nu ma inteleg. Fratele meu ma enerveaza, intotdeauna face contre si face misto de mine intr-un fel neamuzant.
Cand eram mica colegii isi bateau joc de mine(nu m-am mutat de la scoala sau clasa aia, acum e mai ok). Câteodată chiar mai si plang dar nu stiu de ce. Incep sa cred ca o iau razna (nu faceti misto va rog). Nu vreau sa vorbesc cu nimeni față in față despre asta, mai ales cu un psiholog.

Răspuns Apreciat de Editori
| Jouliete a răspuns:

Cel mai probabil fiind in adolescența ca mulți altii treci prin aceasta perioada grea, in care consideri ca nimeni nu te întelege sau ca toți par împotriva ta. În realitate asta nu se intampla ci totul se afla in mintea noastra, vei vedea ca ușor ușor privesti oamenii cu alti ochi pentru ca te maturizezi, dar ce trebuie sa faci este sa nu te mai întristezi indiferent de greutațile care apar ( fie ele note mai rele sau neîntelegeri cu prietenii) fiindca toate astea vor trece si vei reuși într-un final sa o duci la capat in viața. Mulți colegi pe care îi ai pot fi rai cu tine pentru ca nu știu sa te aprecieze sau nu au avut o educatie buna, dar tu fiind o persoana puternica nu trebuie sa îi iei in seama pentru ca ei așa se simt bine și nu se vad pe ei înșisi ca greșesc. Sa nu crezi ca o iei razna, este pur si simplu o schimbare prin care treci; înteleg ca este greu sa vorbesti cu un psiholog dar nu trebuie nici sa fii rusinata fiindca te-ar putea ajuta sa observi care este motivul întristarii tale. Ce ți-as recomanda ar fi sa nu te intreseze opiniile altora si sa iti creezi un obiectiv sau scop ca sa te concentrezi pe el (de ex: sa iti doresti sa ai o anumita cariera cand cresti si ca sa ajunci acolo trebuie sa inveti) iar facand asta te va distrage de la lucrurile rele care se intampla in jur si nu le mai dai atentie si nici nu te vor mai afecta.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îs hormonii din perioada adolescenței, e ok

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai? Dacă ești la vârsta schimbărilor, o să treacă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai bun, si care este problema? big grin Ca nu ne-ai intrebat nimic.

Da, multi trecem prin asta, si nu generalizez, asa ma gandeam si eu (si posibil inca o fac), asa gandesc si altii. Sa o luam pe rand incercand sa imi dau seama unde ar putea sa fie "problema" (desi nu este niciuna). Este oarecum normal sau uzual sa zicem asa, sa faca misto de cineva anumite persoane, mai ales in scoala, toti sunt copii. Dar este doar scoala, la ce sa te astepti? Sa dea dovada de maturitate? Niciodata. Gandeste-te ca sunt doar 20 de colegi sau cati ai tu acolo, dintre care nu toti fac asa. Bun. Si cum ramane cu restul persoanelor? Cum ramane uite cu mine care nu iti zic nimic ce ar putea sa te supere? Asta nu conteaza? Zic chiar ca este o persoana perfecta asa cum esti si ca totul o sa fie bine. Daca intreb acum pe cineva de aici, tot la fel o sa zica. Si asa sunt o multime (chiar mai mult) decat colegii tai care zic astawinking, asa ca nu iti face griji, la capitolul asta stai bine.

Continuand, plangi? Pai de ce? Este ok sa plangi, multa lume mai face asta, chiar si cand sunt mai inaintati la varsta. Incepi sa o iei razna? In ce sens? Sa stii ca nu trebuie sa fii ca celelalte persoane (si nu esti), trebuie sa fii o alta persona cu alte ganduri si alte obiceiuri, asa nu te pierzi in multime. Ai prea multe ganduri in cap? Ele vin si pleaca, nu te agata de ele, nu te lasa doborata de aceste ganduri. Toti avem ganduri, mai rau este de cei care nu sunt constienti de ele si traiesc asa... in nestire, facand activitati dupa activitati, de dimineata pana seara, iar seara se trezesc ca a trecut ziua imediat. Deci fii constienta de ceea ce gandesti, asa timpul o sa stea pe loc.

Si mai adauga tu altceva, ce te mai supara, ascultam big grin

Indiferent de ce o sa faci, eu iti urez o zi frumoasa si mult succes!

| AlydEe a răspuns:

Ti s-a întâmplat vreun eveniment nefericit in perioada asta care ar fi putut fi o cauza declansatoare? Reusesti sa rte concentrezi ca inainte? Sau te plictisești la mijlocul. zilei? Ideea nu ar fi de psiholog acum, ai putea încerca la un psihiatru, tw poate sfatui mult mai bine, si nu trebuie sa ii insiri povesti. Ca o observație nu oamenii nebuni merg la psihiatru, merg cei depresivi, cu atacuri de panica, si lista poate continua. Acei nebuni dovediți au alte locuri unde primesc tratament gen spital