| vreauTotulSauNimic a întrebat:

Am nevoie de niste pareri. Mama tot ma intreaba daca imi doresc un frate sau o surioara,dar daca ar fi sa spun ca da, el/ea s-ar naste cand eu as avea aproape 16 ani, si ar fi o diferenta mare.Dar mai cunosc persoane care au 16 ani si au frati de cateva lluni si sunt foarte fericiti.
Cu mama ma inteleg super, stiu ca niciodata nu ar face diferente intre noi.Mi-a spus ca niciodata nu m-ar lasa sa am eu grija de el sau sa imi schimb viata intr-un fel din cauza lui/ei.
Ma gandesc si la viitor.E greu sa fi singura la parinti si orice varsta ar avea,e bine sa ai un frate, sa stii ca nu esti singura si ca mereu te va sprijini cineva. Ma mai incanta si idee ca atunci cand ea/el va creste o sa ii pot da sfaturi sa il ajut la nevoie pentru ca nici eu nu am avut niciodata o prietena atat de buna incat sa ii spun orice. Dar pentru el/ea as fi cea mai buna prietena.Plus ca nu e problema ca imi fura jucariilelaughing) cum ar fi fost acum multi ani sau ca nu ma lasa la calculator. Pana creste el sa stie de asa ceva eu plec la facultate.
Deci...ce sa fac? Stiu ca e decizia parintilor mei,dar ei vor sa fiu si eu de acord, altfel nu.
Voi aveti surori/frati? Cum e? Si mai ales cu diferenta de varsta.

6 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic explică:

Multumesc mult pentru sfaturi! :X

| JustMusic a răspuns:

Pai eu am un frate mai amre cu 2 ani, mica diferenta in comparatie cu a voastra.Verisoara mea are o surioara de 9 ani diferenta de 9 ani intre ele si vad ca se inteleg destul de bine.Dar fratele lor nu prea se intelege bine cu cea mica fiindca e mai mofturoasa oleaca si el se enerveaza prea usor.Asta depinde de fiecare persoana, daca tu o sa te apropii de cel/cea mic/a, o sa fie bine. Si in plus mama ta se simte singura daca tu o sa pleci la facultatea.In locul tau as accepta.

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Buna. Eu am o sora de 24 de ani, un frate de 18 iar (eu am 16). Acum doi ani a venit pe lume o noua membra a familiei love struck. Gandeste-te, are o sora cu 22 de ani mai mare decat ea! laughing deci, diferenta de varsta dintre tine si eventualul fratior este relativ mica. pe surioara noastra o rasfata toti, are o viata destul de fericita. Faza buna e ca, atunci cand vom pleca noi 3 (cei mari), parintii vor avea cu cine sa se ia la vorba, ca sa nu ne duca dorul prea mult laughing Faza proasta este ca noi, cei mari, trebuie sa mai scadem din iesiri ca sa stam cu cea mica (parintii sunt la serviciu).
Acum e decizia ta.

| Maddiie a răspuns:

Eu zic sa spui ca e ok. De ce? Pentru ca mama ta probabil se simte singura cand tu esti la liceu sau se gandeste cu greu ca vei pleca in curand la facultate si ea va ramane de una singura.
Legat de diferenta de varsta : nu prea conteaza. Am o prietena care la 20 de ani (sau chiar mai mult, nu mai stiu sigur) s-a trezit cu un fratior.
Succes si sper sa va intelegeti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre mine si fratele meu e diferenta de 7 ani. Deja ma lupt cu el pentru un loc la laptop pentru ca vrea sa se uite la desene exact cand vreau eu sa ma joc laughing
Oricum e bine sa ai frati sau surori. Cred ca m as fi simtit mult mai singur daca nu aveam niciun frate.
Peste cateva luni voi mai avea un fratior care va fi cu 12 ani si ceva mai mic decat mine happy. Si nu cred ca asta e o problema. Ba din contra.

| papusica987 a răspuns:

Buna.
si eu am un coleg care are o surioara mai mica cu 16 ani.
e foarte frumos sa ai un fratelove struck
nu stiu de ce pui intrebarea asta straight face chiar nu ar trebui sa ai dubii.
un copil e binevenit!
spune`i mamei tale ca ai fi incantata sa mai ai un fratior/surioara si va fi fericita si ea:X