| MissyD a întrebat:

:* am o imensa dilema la chimie laughing cum fac diferenta dintre substantele simple si substantele compuse? thinking sunt niste exercitii in care trebuie sa egalez reactanti cu produsi de reactie dar nu asta ar fi problema, ci cea ca profa ne-a zis ca subst simple pot si inmultite si cu 1/2 etc...
P. S.: cine imi spune concret cum deosebesc subst simple de cele compuse primeste funda! big hug [scuzati categoria, n-am gasit una mai potrivita big grin ]

Răspuns Câştigător
| ραтяίcία a răspuns:

Substantele simple sunt formate din atomi identici...ex:oxigenul, hidrogenul etc
substantele compuse sunt formate din atomi diferitiwinking...de exemplu.acidul clorhidric HClwinking
bafta!

1 răspuns:
| Jesus24 a răspuns:

Substantele simple sunt formate dintr-un singur element(ex:O.H.S.F.Cl.Mg etc.)iar cele compuse din mai multe elemente(CaO, MgSO4, etc.)