| problems a întrebat:

Am o prblm eu si cativa colegi... unii colegi de ai mei fumeaza si am trecut a 7-a. vreau sa ies in oras cu ei, ne distram, dar apoi se duc sa fumeze si pe mine ma deranjeaza ca mereu fac : hai ia un fum, nu o sa mori dintr-un fum...Si vreau sa fac ceva sa nu ma simt rau din cauza ca nu fumez ca ei.

Răspuns Câştigător
| Yourtruelove a răspuns:

Pai eu cred ca nu ti-ai ales bine prietenii. Daca ei fumeaza si incearca sa t e faca si pe tine sa fumezi, desi tu nu vrei inseamna ca sunt o influenta negativa.Eu te-as sfatui sa o mai raresti cu ei deoarece ceilalti oameni s-ar putea sa te perceapa si pe tine cum ii percep si pe ei.adica : un fumator.Tu nu trebuie sa te simti rau ca ei fumeaza si tu nu. Cu orice pret nu trebuie sa le cazi in capcana. Sper ca te-am ajutat si sper ca ai sa iei in calcul si sfatul meu. :*

3 răspunsuri:
| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Hei.De ce sa te simti prost?! E foarte bine ca te poti abtine! E o prostie sa te apuci de fumat.NU trebuie sa te simti prost ca nu fumezi.
Pace \/.

| Danyelusha a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti rau, daca nu fumezi e un lucru bun. pentru ca nu iti strici sanatatea, fumatul nu poate provoca doar cancer la plamanii ci si riduri ale fetei, stricatea danturei si multe altele, chiar daca acest lucru nu sevede acum, se va evidentia in cativa ani, si daca tu nu vrei sa fumezi foarte bine, daca sunt niste prieteni buni te vor accepta asa cum esti si nu te vor mai forta sa faci ceea ce nu vrei. Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| CookieMonsta a răspuns:

Nu poti opri un fumator sa fumeze dar nici tu nu iti poti asuma riscul.
Ia-ti in gasca un prieten care nu fumeaza sa stai cu el in alta parte sa vorbiti cat ei fumeaza, iar apoi re-incepeti distractia.
Daca nu, fa o scurta plimbare pana la chiosc sau altceva caci o tigara se fumeaza repejor, dar nu sta cu ei deoarece tentatia-i mare si oportunitatile usoare.