| Mynni3 a întrebat:

As vrea si eu niste sfaturi de la voi in privinta autocontrolului meu care este unul foarte slab ma cert cu mama, cu prieteni, cu profesori, cu sora deci viata mea este intr-o continua CEARTA. De multe ori am incercat sa ma schimb dar nu reusesc, de multe ori am ajuns la ganduri negre nici mama nu ma intelege. Dati-mi cateva sfaturi in privinta controlului meu si cum ma pot abtine din a ma m-ai certa cu toti din jurul meu pentru ca nu imi place sa o vad pe mama cum sufera din cauza mea. NUMAI STIU CE SA FAC? AJUTORR! VA ROG! crying crying crying crying( crying( crying

3 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Mai important este că nici tu nu te înțelegi, nici tu nu știi ce îți dorești, ce simți sau orice altceva. Știi doar că trebuie să îți schimbi comportamentul, că trebuie să încerci să nu te mai superi atât de repede.
Este un defect să te enervezi atât de repede și să reacționezi la fiecare vorbă nepotrivită.
Viața ta este într-o continua ceartă. Dar știi ce înseamnă asta? Înseamnă că trebuie să îți dorești schimbarea. Caută liniștea, caută înțelegerea, iubirea.
Acum, probabil, ai și probleme de personalitate, așadar, îți va fi puțin mai greu să controlezi aceste „ieșiri" ale tale.
Ocupă-te de dezvoltarea personală, iar atunci când vei avea timp liber, citește aceste articole: http://www.aimee.ro/category/autocontrol/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 1928374655 a răspuns:

Incearca sa nu vorbesti cu ei o zi (in timpul asta linisteste-te)incearca sa accepti ce spun ei, dar nu te duce chiar cu capul in fantana ca asa spun ei, cite un pic ii accepti! SUCCES