| OnaOnna a întrebat:

eu ador engleza si stiu sa vorbesc cu cineva adica stiu cuvintele, dar ma incurc la timpuri... adica pot vorbi doar la prezent in general nu am inteles chestia cu "ing" si cu "ed" la finalul unui verb, ati putea sa ma ajutati, sa imi spuneti timpurile si sa imi explicati (dar absolut toate), sau sa imi dati niste site-uri?
P.S: trec in clasa a saptea.

2 răspunsuri:
| Piratul10 a răspuns:

La ing e așa.
La verbul swim=înoata vine swimming=a inota.
La make=face vine making=a face
La read=vorbește reading=a vorbi

1.in primul caz se dublează ultima litera.
2.in al doilea cuvintele cu e la sfârșit se taie e si se adaugă îng.

3.se adaugă doar ing

Acum întrebarea ta e de ce read nu o sa fie cu 2 de d sau de ce swim nu e doar cu un m la ing.Asta e vorba de verbe trebuie sa le inveti ca sa stii.
Sper ca te-am lamurit, FUNDA?

| Piratul10 a răspuns:

?