| Theo_Theodora_1987 a întrebat:

ma puteti ajuta sa comentezn intr-o fraza urmatoarea afirmatie a lui George Calinescu : " In Amintiri din copilarie, Creanga povesteste copilaria copilului unversal?

Răspuns Câştigător
| Alina_9592 a răspuns:

George Calinescu afirma ca in opera lui Creanga "Amintiri de copilarie", povesteste copilaria unui copil universal.El arata esenta operei si ceea ce vrea sa ne transmita noua Creanga. "Copilul" -personajul principal, este chiar autorul, Creanga, ce isi exprima trairile si le pune pe coala pentru a ne umple noua fantezia cu experientele lui traite.George Calinescu ne ajuta sa intelegem mai bine oprea. Sper ca am putut sa te ajut. este tot ce mi-a trecut prin minte acumhappy