| Zanisoara a întrebat:

sunt a 8a si imi fac griji in legatura cu prima mea zi la liceu, am cateva intrebari si va rog sa le luati in serios, chiar mie teama si cred ca tuturor le-a fost.
1 si cea mai importanta:Cand ne asezam in banci,si vad o fata,e ok si o vreau ca colega de banca, cum ma duc la ea sa o intreb devreme ca nu o cunosc? Sau daca ne asezam direct fara intro, cum o intreb daca pot sa stau? stiu ca e ciudat dar chiar mi-e frica
2.Cum ajung sa ii cunosc pe ceilalti?
3. Daca dau peste nesimtiti ce fac?
La voi cum a fost? Si raspundeti la prima intrebare ca e cea mai mare problema, odata ce colega mea de banca imi e prietena si stiu ca am pe cineva acolo totul se usureaza.Dau funda

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Mai intai ar trebui sa iti fie teama de evaluarea nationala.
Ca sa iti raspund si la intrebari:

1) La mine a venit o fata si s-a bagat cu mine in seama si a vrut sa fim colegi de banca. In rest nu stiu, pur si simplu poti sa intri in vorba cu ea, mai ales ca sunteti colegi noi, cu atat mai usor. Va cunoasteti un pic si dupa ii propui sa te asezi in banca cu ea.

2) Stai in grup cu ei. La inceput nu o sa se vorbeasca prea mult, asa a fost la mine. Dar pe parcurs o sa ii cunosti, te asigur.

3) Ii ignori si eviti.

| Doub a răspuns:

Si eu am avut emotii in prima mea zi de liceu. Ahh, ce dragut a fost.blushing

1. "Hei. Eu sunt... Voiam sa te intreb daca pot sa stau cu tine."
2. Pur si simplu vorbesti cu ei.
3. Ii ignori.

A fost simpatic.

| Eduard619 a răspuns:

Daca vrei sa vb cu mine in privat despre asta da-mi un mesaj pentru sfaturi xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Eu m-am dus fix in spate. Eram vreo 5 in clasa ( urma sa vina si ceilalti ). Am vazut loc liber in spate, la perete si m-am dus acolo. Mai era un baiat. Nu l-am intrebat nimic. Am zis doar : Eu stau la perete.
Pe urma m-a intrebat cum ma cheama, ce caut la stiinte naturale, care e scopul meu, ce medie am avut etc.
La randul meu si eu l-am intrebat ce m-a intrebat el si pe urma a venit intrebare mea : '' ce fel de muzica asculti? ". Ascultam acelasi gen de muzica, iar asta m-a incantat foarte mult.
E super de treaba, mai face fite cand trebuie sa stergem tabla ( eu nu sterg tabla) in rest e ok.

2) Pai, unii am facut cunostiinta la intalnirea bobocilor, iar altii in clasa.
Cum intra cineva in clasa : ''Buna eu sunt... Tu cine esti? ''
Sau diriga/dirigul voastra/vostru o sa va puna sa va prezentati gen : pasiuni, realizari de care esti mandru, cum te cheama, ce ai vrea sa faci mai departe, de unde vi etc.

3) Ii ignori. La mine si-au luat bataie sau le-am zis ceva si pe urma i-am ignorat. Dar si-au luat-o rau. Daca nu esti o fire puternica trebuie sa stii cum sa-i faci din vorba si pe urma sa nu le mai vorbesti.
Se oftica.

Nu o sa fie asa greu, dupa primul semestru deja o sa cunoasteti.

| Mistiss a răspuns:

1. Pai, mai demult m-am mutat din clasa (nu la liceu). PRIMUL lucru este ca nu trebuie sa fi timida. Incearca sa fi amuzanta cu ea, sa o intrebi lucruri despre ea, zambeste-i prietenos si intreab-o cu un glas prietenos daca poti sa stai. Ajutati colegii si fi buna. Fi sociabila. Cand m-am mutat eu, pentru ca n-am fost sociabila am sfarsit cu 3 prieteni. Acum, am o gramada ca am fost mai sociabila. Cu oricine sa fi prietenoasa si amabila, amuzanta, etc.

2. Pai, aproape exact ce ti-am spus la intrebarea 1. Intreabai pe ceilalti despre ei. Dar nu fi ceva de genu: Unde locuiesti? Cum te cheama? Cati ani ai? Care e materia ta preferata? Fi chill, mai intreabai, mai vorbeste.

3. Si eu am dat peste ei. Sunt foarte multi. FARA NUMAR! happy Spune-i pe director, profesoara etc. Dar, cel mai mult ocolestei. Dar daca vrei sa ii ocolesti cu adevarat, fi sociabila.

La mine la inceput fara aceste sfaturi a fost greu. Acum e foarte simplu.