| Anonimus937382 a întrebat:

Hey TPU, vă rog să nu mă criticați pentru asta, dar mă simt foarte afectat de reputația pe care România o are în străinătate, mai precis în Europa. Eu nu înțeleg de ce în România se promovează prostia, am ajuns de râsul Europei și nu mai suport asta, noi ca popor promovăm țiganii și le ascultăm muzica, care promovează incultura, mulți străini nu văd diferența dintre Români și Romi din cauza cuvintelor asemănătoare engleza : Romanian, Țigan = Romani. Oare de ce noi ca popor îi promovăm? în tara asta au ajuns țiganii sa se vadă regii României, eu sincer urăsc țiganii, în toate tarile Europene sunt evitați, doar în România sunt Promovati, sa va fie rușine pentru că îi promovati. sincer ar trebui sa ii urâți pentru tot Raul pe care l-au făcut României. nu mai poți sa spui un cuvânt de ei, deoarece îți este frica ca te vor bate sau te vor numi rasist. Nu este rasism, nu este vorba despre rasism este vorba despre comportamentul pe care îl au

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania nu e vorba ca se promoveaza o etnie sau nu.
Problema in Romania e nivelul de educatie.
Statistici oficiale spun ca 40% din populatie e analfabeta functional. E greu sa promovezi cultura cand bazele educatiei sunt cum sunt. Asta e problema noastra majora acum, asta si diferenta enorma intre clasele sociale. Nu etniile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Vezi ca iti poate fi stearsa intrebarea pentru ce ai declarat referitor la romi. Situatia nu este roz, insa daca ne lamentam lucrurile vor merge tot in jos. Sunt foarte multi straini care descopera Romania reala prin turism, si sunt socati ca nu e deloc asa cum au vazut la televizor sau pe internet. Media are si ea un cuvant greu de spus in ce priveste imaginea Romaniei in Europa.

Oamenii educati inteleg ca anumite procente din populatie au plecat la munca in afara si nu judeca aiurea.Totusi, romii constituie doar 3% din numarul total de romani, asa ca sa nu exageram. Faptul ca tu vezi pe internet materiale cu aceasta natie nu inseamna nimic, ci pur si simplu algoritmul ti le ofera, deoarece i-ai dat de inteles ca asta doresti sa vizionezi. Faptul ca romii se fac remarcati in maniere deloc placute, iarasi nu e deloc relevant, cand sunt atatia romani cu bun simt, muncitori, cu educatie, care contribuie la bunastarea tarii in liniste si anonimat.

Consider ca faci o confuzie eronata, intre toleranta si promovare. Sunt lucruri total diferite.Iar romanii nici ei nu sunt mai presus, isi taie singur craca de sub picioare. Niciun strain nu se duce in Franta de exemplu, sa viziteze politicienii corupti, canalele pline de sobolani si strazile care miros a urina, sau oamenii care nu se spala, cersetorii si nu mai stiu ce aspecte negative, ci se duc in locurile frumoase care atrag turisti. Asa ca de ce romanii aduc vorba despre aceste lucruri si realitati mizerabile in comentarii la videoclipurile de promovare a tarii, pe social media? E de-a dreptul penibil cum toti incep sa confirme ca da, tara e frumoasa, dar coruptia e in toi, nu avem drumuri decente, sistemul educational si medical sunt la pamant etc etc, in conditiile in care foarte multi straini spun ca au vizitat si se vor intoarce cu drag, vor vorbi apropiatilor despre cat de frumos e.

Cand vom invata sa tacem si sa nu ne lamentam acolo unde nu e cazul, vom ajunge un pic mai departe.De exemplu, o groaza de femei care s-au dus la muncaa in Italia au vorbit despre tara de parca suntem din lumea a treia.Si nu e deloc normal. Deci lasa minoritatile in pace, pentru ca, repet, in maajoritatea timpului ne facem singuri de cacao, numai asa ca sa nu inceapa altul sa ne faca.

| dullcat a răspuns:

Si inca ceva.Eu nu ascult manele, insa acestea au evoluat din muzica evreiasca, asa ca ar trebui sa te mai informezi.Cine ii promoveaza? Da exemple concrete.Cand spui ca urasti o natie, se numeste rasism, indiferent ce scuze adaugi pe langa.Tu ce faci mai concret pentru a curata imaginea Romaniei in Europa? Vorbesti (foarte) bine o limba straina, astfel incat sa arati ca esti educat? Vorbesti despre aspectele pozitive, sau te lamentezi si lasi capul in jos in discutia cu un strain?

| anonim3247 a răspuns:

Unde vezi tu că sunt promovați romii cum spui tu?

| anonim3247 a răspuns:

Romii stau în cartiere unde sunt ei majoritari, nu se mută în cartiere unde nu sunt bine primiți.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Promovam " țiganii "?
Majoritatea au gândirea ta, și ii critica pana la moarte pentru ca au avut ghinionul de a se naște așa și pentru ca cei care ii critica sunt rasiști
Și sunt și cazuri de ghici ce, romi chiar de treaba, la locul lor, care își trimit copii le școală, nu la cerșit, care muncesc și etc, am cunoscut personal.
Pe lângă asta capitolul legat de muzica, eu ca individ am dreptul de a asculta ce doresc, iar alții nu au dreptul de a judeca asta.
Ca vorba aia, uitate în propria gradina și după in curtea vecinului și hey, e alta atmosfera când vine maneaua aia de suflet, mai ales cele vechi la o petrecere.

Mulți străini nu știu de existenta tarii noastre, simplu.
Au fost interviuri cu oameni " Bună, ce părere aia de Romania?"
-" scuze, nu am auzit de aceasta țară "
Ceva de genul, a decurs, deci noi suntem chiar mai culți de cât ei ca le știm limba, tradițiile și alte tari, iar ei despre noi? Pauza.

Și ultima fraza " nu este rasism" - ba este rasism tot mesajul scris de tine, pentru ca ai o ura aparte pentru etnia Roma, un grad de superioritate pentru ca ii urăști și pentru ca hey tu ești mai cult și nu asculți manele și ii faci inculți pe cei care asculta și obsesia pentru ca vai, trebuie sa ne pupe în *** alte tari.
Am scăzut cu mult pentru simplu fapt : ca noi avem străzile praf, nu știm sa ne promovam țara și sa scoatem în evidenta tot ce este frumos, aruncam gunoaie ( în alte tari civilizate, oamenii reciclează și păstrează mediul curat și din nou multe altele).

| Mitzupitzu a răspuns:

Daca citeste Gelu Duminica ce ai scris ai incurcat-o!

| VelicanEmilia a răspuns:

Nu vrei sa fii criticat, dar totusi critici o intreaga etnie.
Spui ca nu esti "rasist" dar emani ură pentru acesti oameni din toti porii, chiar tu spui "ar trebui sa ii urati pentru tot"
Te rog, nu mai generaliza. Nu toti tiganii sunt asa cum i-ai descris tu.
Sunt si tigani cinstiți, școliți, manierati, modesti.
Peste tot sunt "uscaciuni" dar nu trebuie sa-i punem pe toti in aceeasi categorie.
Am stat si intre tigani si pot sa te asigur ca conceptia despre o mare parte din ei, e total gresita.
Sunt saritori la nevoie, iti dau si haina de pe ei, mult mai uniti ca noi si daca stii cum sa le vorbesti, daca nu-i tratezi cu superficialitate, esti bine-primit in comunitatea din care fac ei parte.
Ca mai sunt printre ei si alte "specii" e partea a 2-a, dar nu-i pune pe toti in aceeasi oala.

| ___XxwR a răspuns:

Uite exemplu de rasist tipic roman. E bine ca zici de manele ca încurajează incultura, dar de muzica trap care încurajează consumul de substanțe interzise de ce nu zici? Sau de Cheloo care instiga la infracțiuni? Tu esti unul din romanii aia care din cauza unor neajunsuri personale dau vina pe tigani. Cu ce esti tu mai bun? Ca esti alb? Iti zic eu ca si noi tiganii va uram cat se poate de mult pe voi rasiștii care mereu ne atacați primii.