| Senorita2000 a întrebat:

Hey.Trec pe cls a5a si nu stiu de ce rechizite scolare o sa am nevoie.Imi spuneti?

Răspuns Câştigător
| BeyonceFan a răspuns:

Cam de rechizitele acestea ai nevoie:
-stilou/pix (pixul se foloseste mai mult in clasele gimnaziale, pentru ca scrii mai repede)
-creion mecanic sau creion obisnuit
-in cazul in care iti cumperi creioane obisnuite ai nevoie de ascutitoare
-cateva creioane colorate si carioci
-radiera
-trusa de geometrie
-un ghiozdan mai mare si mai incapator pentru ca vei avea multe caiete si multe carti
-caiete studentesti de clasa
-caiete mici pentru casa (deoarece temele ti le poti face pe un caiet mai mic)
-caiet de biologie
-caiet de muzica
-caiet de geografie
-bloc de desen in format A4, cu foi mai groase (nu-ti lua de xerox ca asa ti se va rupe foaia)
-acuarele (eu iti recomand tempera)
-invelitori pentru manuale si pentru caiete
-etichete pe care le lipesti de invelitoare si iti scrii numele
-pasta corectoare sau corector (in cazul in care iti cumperi pix)
-pic (in cazul in care iti cumperi stilou)
-mine de creion in cazul in care iti cumperi creion mecanic
-daca vrei sa-ti fie mai usor, un atlas de geografie, unul de botanica si unul de istorie
Cam atat. Si iti spun si ce materii vei face pe clasa a5-a:
-matematica
-limba si literatura romana
-limba si literatura engleza
-limba si literatura franceza
-educatie plastica (adica desen)
-educatie fizica (adica sport)
-geografie generala
-biologie (anul acesta vei studia botanica)
-istorie
-educatie tehnologica
-dirigentie
-informatica
-religie
-educatie muzicala
Mult succes in anul ce va urma! Si sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| papusikatha a răspuns:

Depinde de materiile pe care le ai in plus.

| ZvT a răspuns:

5 caiete de dictando, 3 de mate si dupa ce primesti orarul daca iti mai trebuiesc mai cumperi. Rigla, radiera... stiu parintii.

| mEr a răspuns:

Pai ai nevoie de coperti de caiete studentesti, caiete studentesti, coperte de carti
Cred ca Bloc mare de desen, acuarele (eu recomand paste) etc.

| Imma a răspuns:

Iti trebuie ca si pana acum (caiete, bloc de desen acuarele la tub etc.), dar mai multe caiete, acuarele pentru ca o sa scrii mai mult. Si eu trec clasa a 5-a, dar am tot ce-mi trebuie deci te-am spus ca si pana acum doar ca mai multe.