| AndreeaCiula a întrebat:

Heyy! As vrea sa slabesc happy stiti cumva un regim? happy Mersii dau fundoaca :] pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| XoOxXo a răspuns:

Atunci cand organismul tau are nevoie de energie si nutrienti, cere mancare. Cand i-ai dat suficienta mancare, corpul acumuleaza pentru perioada de “iarna”. Cand faci sport, organismul tau are nevoie de mai multa energie. Miscarea este cea mai buna metoda de a slabi. Slabirea e doar o problema de matematica. Greutatea nu apare de nicaieri, ci din ceea ce mananci si din ce depoziteaza corpul tau. Daca mananci 3500 de calorii, va trebui sa arzi 3500 de calorii pentru a slabi.

Scapa de grasime cu ajutorul antrenamentului pe intervale

Cea mai buna metoda de a scapa de kilogramele in plus se face cu ajutorul antrenamentului pe intervale. E vorba de practicarea a 3 sau mai multe tipuri de exercitii intr-o singura sesiune. De ce e mai bine asa? Cand faci miscare, e posibil sa iti obosesti unele grupe musculare. Cand muschii obosesc, nu vei mai putea depune efort in realizarea exercitiilor. Dar daca lucrezi mai multe grupe musculare pe rand, vei depune mai mult efort in activitate si ca atare vei arde mai multe calorii.

Incet versus repede

In timpul sesiunii poti face exercitii cardio mai usor sau la un nivel mai alert. Exercitiile facute la un nivel mai incet trebuie sa fie facute in continuu aproximativ 45 de minute dintr-o ora. Acestea sunt bune pentru incheieturi si ard mai multe grasimi decat carbohidrati. Exercitiile rapide sunt mai intense si implica miscari explozive precum sprintul. Acest tip de exercitiu metine metabolismul la un nivel foarte inalt si trebuie practicat timp de 20-30 de minute intr-o sesiune.

Deci ce forma de exercitii sunt mai bune? Cui ii pasa care sunt mai bune? Incearca ambele metode si vezi care e mai buna pentru tine. Exercitiile mai usoare pot fi facut pentru o perioada mai lunga, in timp ce exercitiile alerte dureaza ma putin. Daca o metoda nu functioneaza pentru tine, incearc-o pe cealalta. Sau incearca-le pe amandoua.

Mers sau inot?

In medie, aerobicul, inotul, mersul cu bicicleta si tenisul sunt la fel de eficiente in arderea caloriilor, desi succesul fiecarui sport e strict legat de efortul depus. Mesul pe de alta parte, arde doar jumatate din caloriile arse de sporturile mentionate. Dar mersul poate fi mai placut pentru multe persoane. Alte forme excelente de exercitii fizice sunt alergatul sau alergatul pe banda. Daca vrei rezultate si mai bune, ia in considerarea saritul coardei sau sprintul. Acestea sunt exercitii intense care dau rezultate extreme de bune.

Convinge-te sa faci miscare

Cea mai importanta parte e sa te auto convingi sa faci sport. Daca exercitiile sunt plictisitoare, nu iti vei dori sa la continui. Daca nu iti planifici cand sa faci miscare, vei observa ca nu gasesti niciodata timp pentru sport. Ar putea ajuta notarea tuturor sesiunilor de exercitii pe care le faci pe parcursul unei perioade.

Daca sari peste o zi fara sport, asta nu inseamna ca te vei ingrasa cu 7 kilograme, dar trebuie sa constientizezi de cate ori sari peste sesiunile de miscare. Adu-ti aminte, exercitiile fizice iti dau mai multa enegie si vei avea rezultate mai bune pe termen lung daca respecti un program sportiv.

Slabeste rapid, fa exercitii timp de 5 minute pe zi

1. Ridicarea de greutati

Daca incepi sa ridici greutati mai mari poti reduce numarul de exercitii pe care le efectuezi pe parcursul unei saptamani. Daca ridici suficient de mult, va fi nevoie de o singura sesiune pe saptamana. Daca ridici maximul posibil in 10-12 repetari, este mai mult decat suficient pentru un metabolism bun, vei arde calorii si vei creste masa musculara! Cat timp poate sa iti ia sa faci 10-12 repetari? Aproximativ 30 de secunde. Daca esti o fire organizata poti face 3 exercitii in doar 5 minute.

2. Ridicari compuse

Daca scopul tau este sa slabesti, trebuie sa renunti la exercitiile izolate care pun accent doar pe anumiti muschi (triceps, biceps). Corpul tau ca avea de castigat daca faci exercitii compuse cum ar fi clasicele tractiuni la bara fixa sau ridicari de greutati. In concluzie, poti incepe sa pierzi in greutate cu doar 5 minute de exercitii fizice pe zi. Poti sa maresti treptat timpul petrecut facand sport si vei observa rapid schimbari ale corpului.

3. Sprintul

Te-ai uitat vreodata la aspectul fizic al unui sprinter? Ar fi o prostie sa crezi ca un sprinter poate castiga in greutate. Sprinterii sunt printre cei mai aratosi sportivi. Si tot ce fac ca sa isi mentina greutatea este sa faca un sprint de 10-40 de secunde. Sprintul poate fi dificil pentru corpul tau, dar asa se formeaza mushii si se ard calorii cel mai repede. Te va ajuta de asemenea sa activezi hormonii responsabili cu pierderea in greutate. Doua sesiuni de sprinturi de 60-80 de pasi ard mai multe calorii decat o ora intreaga de plimbare. Poti de asemenea sa sari, sa alergi, sa practici box sau sa inoti.

4. Sa iti depasesti limitele

Inca te intrebi cum poti slabi? Iti amintesti probele de alergat viteza din liceu? Erau extenuante… O modalitate sa slabesti este sa repeti exercitiile practicate in acea perioada, cu siguranta poti! Fa rost de un cronometru, urca-te pe bicicleta medicinala sau mergi in parc si fa exercitii timp de 5-6 minute. Scrie distanta pe care o parcurgi in 5-6 minute si stabileste-ti ca obiectiv ca data viitoare, in acelasi interval, sa parcurgi o distanta mai mare.

Eu iti zic dupa ora 18:00 sa nu mananci nimic.

Si exercitiile pentru slabire exercitale macar de 2 ori pe zi.

Plus fa cate 2 serii de abdomene(a cate 20 de abdomene intr-o serie)

iti dau niste videouri uitate la ele si exercitale(mie mi-o reusit)

http://www.youtube.com/watch?v=U6zKpB-4X8w

http://www.youtube.com/watch?v=Pdemjz2wZ5I

http://www.youtube.com/watch?v=Ywsiz1aY9_4

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

fundita?; x

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa mananci putina mancare la fiecare masa.

| Aηηy a răspuns:

Incearca sa faci 50 de abdomene pe zi, sa sari coarda de 100 de ori pe zi, sa faci mai multa miscare, mananca putin si des si sanatos.
Intr-o luna o sa slabesti 5 kg.
:*happy bafta.

| Jony123 a răspuns:

Abdomene multe si dese!

| adrianajollie a răspuns:

Pai uite daca incepi sa mananci sanatos automat slabesti...
fructe, legume, carne fiarta/gratar ( peste/pui/vita ), cereale happy si mult sport ( sau miscare mergi cateva ore plimba'te prin oras ) o sa slabesti repede asa happy
Bafta la slabit!
fundabatting eyelashes

| ioηelα a răspuns:

Nu face prostia sa tii cine stie ce regim.
mai rau iti faci. si dupa ce termini cu regimul te vei ingrasa din nou.
doar nu manca dupa ora 7 si ai grija cu grasimile.
nu te opri din mancatul painii sau a altor mancaruri pentru ca organismul are nevoie de o alimentatie variata.
sportul este cel mai eficient si da rezultate bune.
exercitii zilnice! love struck
nu te gandi nici un moment la pastile. chiar daca sunt bio.
mama unei prietene s`a imbolnavit de la asa ceva.
in final. : poti manca ce si cat vrei pana in ora 7. in combinatie cu multe exercitii fizice. vei vedea rezultate intr'o luna sau mai putin. :*
funda? puppy dog eyes