| Helvete a întrebat:

Hi again. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva idei pentru o compunere la romana. Trebuie sa facem compunerea dupa un citat, care suna cam asa: "Oriunde omul poate sa invete, daca voieste." Trebuie sa scriem o compunere legata de citatul acesta, sa-l dezvoltam, cam asa ceva, si nu am absolut nicio idee, mai ales cand compunerea trebuie sa fie de o pagina de caiet mare :-s. Daca ati putea sa-mi dati cateva idei in legatura cu ce as putea scrie...

Răspuns Câştigător
| lololololol a răspuns:

Buna.
Vointa omului e mai mare decat toate, trebuie doar sa vrei. Incearca sa prelungesti ideea. happy

5 răspunsuri:
| Helvete explică:

Va multumesc pentru idei. Am reusit sa fac compunerea happy

| a2 a răspuns:

Nimeni nu il obliga pe om... el invata doar daca vrea un viitor mai bun. o cariera in viata. Poti da si ceva exemple de oameni reusiti in viata datorita faptului ca au avut vointa sa invetehappy Sper ca te-am ajutat. Noapte buna!yawn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe cu cei sapte ani deacasa, cu pregatirea la scoala, cu specializarea intr-o profesie, cu intemeierea uneei familii, toate acestea trebuind sa le inveti de la parinti, profesori, instructori, si a deveni parinte mai inveti si singur ca de aia existi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica si pe wc poti invata, si-n cadere libera de pe antena blocului poti invata, tot ce-ti trebuie este dorinta de a o face, motivatia, ceva ce nu vei gasi pe internet. Lasa calculatorul si puneti calculatorul numit creer sa lucreze si cine stie, poate vei fi uimit de rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ca a incebut scoala multi o sa-si prezinte temele pe TPU ca sa-i ajutam, dar bine. Omul poate sa invete si in cap la poalele muntelui daca vrea. Sunt oameni care invata in cada, pe wc, pe podea, oriunde vor ca in acele locuri se pot concentra mai bine. Iate si tu dupa marii poeti si scriitor. Ei unde invatau? Afla daca poti si combina toate ideile. Eu am gasit deja o idee cam despre ce sa scriu dar nu vreau sa-ti fac tema. Zi ceva totusi de genul: omul invata unde doreste, cum ar fi Eminescu invata nu stiu unde cum sa devina mare scriitor, dar nu numai Eminescu ci si Caragiale invata undeva pe o canapea sau unde invata el ca nu stiu unde invata el, dar atata timp cat ai dorinta de a invata, nu conteaza unde inveti. Nu locul conteaza ci sa inveti ca asa vrei.