| FunkySmile a întrebat:

Hi. Vreau sa o trezesc pe prietena mea la realitate. Faza e ca are 16 ani, e copilaroasa foarte copilaroasa, si eu pot sa zic ca sunt copilaroasa dar cu o oarecare masura. Ea se agata de persoane, e foarte sufocanta si lipicoasa. Daca iesim cu mai multi in parc si aducem pe cineva nou cu noi si prezentam aceea persoana si ei se agata de ea si sta numai cu ea uitand de noi sad. Mi se pare penibil si alte multe chesti. Gen: are o problema cu o chestie ( nu dau nume tongue ) de cate ori vede acel lucru pe oriunde mergem vrea sa faca poze cu acel lucru si e destul de penibil, uneori pare obsedata sad.
Am inteles-o de atata ori si am trecut peste multe.
O data am iesit cu ea in parc si avea tenesi noi si cand am urcat in tramvai am calcat-o din greseala si a inceput sa faca ca toate alea prin tramavi sa tipe ca sunt tenesi noi si cum o sa se duca cu ei acasa murdari x_x si era si un baiat simpatic a fost un moment penibil pentru mine si multe altele.
O inteleg, o sustin, imi e prietena tin la ea mult si nu vreau sa o pierd dar vreau sa inteleaga ca e prea copilaroasa la varsta asta, chiar si acum isi mai cumpara papusi I don't want to see. Dar daca trecem pe langa mai multi baieti vezi doamne ce doamna e ea, merge cu privirea inainte pe langa ei si are senzatia ca toti se uita dupa ea sad.
Vreau sa o trezesc la realitate nu sa o schimb. Sa inteleaga ca inca mai suntem copii si trebuie sa profitam de asta dar nici chiar asasad.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar totusi are 16 ani nu 7 sad.
A da si faza cu vorbitu... am incercat nu vrea sa ma asculte.
E prea devreme sa se maturizeze evident, dar nici sa se comporte ca un copil 7 ani sad. Are 16 ani totusi ar trebui sa fiu orecum o domnisoarastraight face.
Ceva sfaturi cum as putea sa ii arat ca nu e bine sa fii chiar atat de copilaroasa, sufocanta...
Ceva sfaturi tongue...

Răspuns Câştigător
| sCzKun a răspuns:

Ar trebui sa intri in discutie cu ea intr-un moment potrivit.Adica, atunci cand e mai calma...sau are multe probleme pe cap, sa-i spui ca e din cauza personalitatii sale; daca nu reusesti, asta e, oricum se va maturiza cand isi va da seama ca nu e bine ce face

2 răspunsuri:
| NoName0909 a răspuns:

I-ai putea zice cuiva sa ii spuna ei ca nu e bine ce face (sa se certe cumva cu ea si apoi sa se impace). Apoi, i-ai putea spune ca ai incercat sa ii zici si tu asta, dar niciodata nu te-a ascultat si ca aproape toti au aceasta parere despre ea (ca e prea copilaroasa). Sau te-ai putea tu "certa" cu ea si sa ii zici ca nu mai suporti sa o vezi in halul asta, sa nu vorbesti cu ea, poate isi va da seama singura ca totusi nu e bine ce face. straight face Sper ca te-am ajutat. Baftawinking

| Ayano a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa o schimbi. Daca vrei sa fi prietena ei trebuie sa o accepti asa.Probabil ca si ea iti accepta anumite defecte, nu? Las-o in pace! Are destul timp sa se maturizeze!