| diva1223 a întrebat:

Imi este foarte frica de gandaci mi se face "pielea de gaina" cand ii vad! De cateva zile. de fiecare data cand intru in scara blocului. vad cate un gandac sau doi din aia mari si negrii crying. inlemnesc cand ii vad, tremur.cateodata plang de frica! Definitia fobiei este:starea de frica bolnavicioasa, obsedanta si nemotivata.Repulsie, antipatie pentru ceva. Oare este vorba de fobie? Cum as putea sa scap de frica asta? Va rog, help me :*

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Este o fobie, care se poate trata. In primul rand sa nu mai intri in panica (stiu ca este usor de zis dar greu de pus in practica). Incearca sa devi prietena si nu dusman cu acea insecta. Sa nu o omori, sa te apropii de ea, sa o pui pe o bucata de ziar, sa o duci afara, sa te uiti la ea ce face si in ultimul rand sa te interesezi ce specie este si cum traieste. Daca treci de aceste stagi, sunt sigur ca nu vei mai avea probleme cu "gandaci".

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, ceea ce suferi tu este o fobie si se numeste: "Entomofobie ", sau Frica de insecte sau "Insectofobie ". Eu am numarat 71 de fobii pe linkul urmator: http://sanatate.acasa.ro/boli/fobiile-oamenilor-de-la-a-la-z-874.html

| DraIneR a răspuns:

Mai stiu o prietena.
Saraca statea linistita in bucatarie cand a intrat una pe fereastra. Plangea saraca. M-a chemat pe mine la 11 noaptea sa-i omor goanga laughing
Da e o fobie. Mie mi-a spus prietena mea ca atunci cand vede una ii vine sa tipe, sa planga, si nici nu se apropie de ea. Domane de la o ganganie straight face
Oricum daca esti ca prietena mea adica fricoasa rau de tot nu exista cale de vindecare pentru ca nu te vei atinge de ea straight face

| Raluca1724 a răspuns:

Păi gândacii sunt mai mari ca tine?
Dacă aşa tare ţi-e frică de ei, ocoleşte-i şi încearcă să învingi această fobie. Încearcă să fii prietenă cu ei.
Gândacii sunt şi ei nişte vietăţi aşa ca tine, nu ai de ce să te temi de ei. Nu încerca să-i omori. Dumnezeu i-a creat! Mult succes.
Raluca

| laurentiu a răspuns:

Mi-am imaginat deja ce simti tu pentru gandaci laughing
dar am o intrebare nu stiu raspunsul ca nu am asa ceva
Nu poti sa te controlezi?
eu cred ca exista rezolvari la toate problemele

Succes in lupta ta contra gandacilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu are o fobie nu va intelege niciodata. Si eu am entomofobie de cand eram copil iar acum la 19 am incercat sa rezolv problema cu ajutorul unui psiholog. Nu a functionat. Voi incerca in continuare pentru ca nu este normal sa te sperii de un gandacel happy

| kanbuchiya a răspuns:

Eu una nu pot sa ma apropii de gandaci. cand vad una, chiar daca e mort, incep sa tremur si sa plang, si o strig pe mama mea sa vina sa il omoare. daca nu e nimeni acasa, merg la vecini sau il sun pe prietenul meu sa vina la mine. mama mi-a zis sa citesc poezia "gandacelul" de elena farago. am citit-o dar tot degeaba. nu mai stiu ce sa fac. daca e un gandac in casa, nu pot sa stau inauntru, trebuie sa ies neaparat. intr-o zi era unul chiar in fata usei de la intrare. era mort. dar nu puteam sa stau linistita. am rutp sitele de a geam si am iesit pe geam afara(stau la casa) si am stat in curte pana au venit ai mei. ce pot sa fac sa scap de frica asta? va rog ajutati-ma!