| allasunshine a întrebat:

Imi explica si mie cineva ce ar trebui sa scriu la o intrebare de genul " care este IDEEA POETICA a strofei " la ce se refara ideea poetica ca nu este una si aceeasi cu tema poeziei :d funda:*

1 răspuns:
| HackMyWorld a răspuns:

Adica ce vrea sa iti tramita poeziahappy de exemplu in poezia "Sara pe deal" de Mihai Eminescu ideea poetica ilustreaza intensitatea iubirii, dorinta celor doi indragostiti de a fi fericiti prin trairea deplina a sentimentului. tongue