| BogdanAnonim a întrebat:

Imi poate explica cineva cum este aplicatia tinder?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

E o aplicatie destul de simpla pentru utilizatori.

Altfel spus, dupa ce iti configurezi profilul, si selectezi ce fel de persoane te intereseaza (varsta, gen, si distanta) iti vor aparea diferite profile ale altor persoane, ei bine, la fiecare profil ai mai multe variante:
Swipe left(sau ✘)-Nu imi place
Swipe right(sau ✔)-Imi place
Super like(sau ★)-Ador

Ce face fiecare din aceste butoane:
Swipe left(sau ✘) inseamna ca nu esti interesat de persoana respectiva prin urmare anuleaza posibilitatea te a avea o compatibilitate cu acea persoana.

Swipe right(sau ✔) inseamna ca esti interesat/atras de persoana respectiva si mentine deschisa posibilitatea unei compatibilitati.

Super like(sau ★) inseamna ca-ti place mult persoana respectiva, pe romaneste, ca ti s-a pus pata pe ea.

Mai departe, cum functioneaza sistemul, si cum se creaza compatibilitatile:

Ei bine, exista o singura cale de a crea o compatibilitate, si anume, ca ambele persoane sa dea "Swipe right(sau ✔)", in acest caz veti primi o notificare si veti avea posibilitatea sa va trimiteti mesaje.
In restul cazurilor nu exista posibilitatea de a creea o compatibilitate.
De asemenea, cealalta persoana nu va afla daca i-ai dat like sau X.
(Bine, exista o bulina in care iti arata imaginea blurata a diferitor persoane care ti-au dat like, aceeasta e singura modalitate in care poate afla daca i-ai dat like sau nu).

Exceptia este Super like(sau ★).
Cand dai Superlike unei persoane, aceasta va primi o notificare ca a primit superlike de la tine atfel va putea sa-ti vada direct profilul si sa-ti scrie, respectiv sa creeze o compatibilitate instant cu tine.

Am scris mai detaliat, poate parea usor complicat, dar odata intrat pe aplicatie vei intelege mult mai bine ceea ce am spus mai sus, si vei vedea ca e mai simpla decat pare.

1 răspuns:
| CostiS98 a răspuns:

Salut!
Are avantaje si dezavantaje ca fiecare aplicatie,
este o aplicatie distractiva dar sa nu te gandesti că o sa iti gasesti perechea imediat cum intri in aplicatie. Partea buna este ca poti selecta distanta in km si intervalul de vârsta. partea proasta este ca are in app purchase ca aproape orice aplicatie din zilele astea