| abctttt245 a întrebat:

Imi poate explica cineva ritmul cresterii in inaltime la adolescenti? Adica dupa cresterea rapida din timpul pubertatii cat de lent e ritmul? Cati cm trebuie sa cresc pe an la 15 16 ani?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ritmul de crestere este individual si nu este la fel la toti adolescentii, in principiu cam 2-3 cm/an.
Unii cresc in prima perioada a pubertatii foarte incet, altii foarte repede.
In orice caz, in ultimii 2 ani, inainte de incheierea cresterii, ritmul este cu mult mai lent decat inainte.
Cresterea oricum este mostenita de la parinti. Deci nu te astepta sa fii mai inalt ca tatal tau, pentru ca mama ta este foarte scunda si trage balta in jos.

Am vazut ca ai mai pus intrebarea asta de cateva ori, probabil ca nu-ti vine sa crezi ceea ce vezi.
In orice caz, eu ti-am calculat si ti-am spus ca vei creste in jur de 176cm, ar trebui sa fii multumit cu inca 6 cm in urmatorii 2 ani.

https://www.tpu.ro/......ii-dar-as/

| Live4Ride a răspuns:

Salut. eu de la 16 ani nu am mai crescut deloc... doar in latime happy
La 16 ani aveam 1.78 cm si 70 kg si acum am 1, 78cm si 108 kg big grin