| B3happy a întrebat:

Imi puteti povesti sau da rezumatul corigent la limba romana de ion minulescu, va rog? Am citit cartea acum 2 ani si acum mi-a spus miercuri profa de romana sa-i aduc rezumatul vineri la pregatire si nu mai timp sa-l citesc din nou. Nu mai stiu mai nimic din carte. Va rog mult, ajutati-ma. Rezumatul, nu cartea online.

2 răspunsuri:
| MiXtY1235 a răspuns:

Uite aici, ce am gasit: (Sper ca-ti voi fi de ajutor. FUNDA!:
Corigent la limba romana
Ion Minulescu este elevul liceului dintr-un oras de provincie. In acest mic orasel scriitorului cunoaste pentru prima oara iubirea pentru o femeie. Numele acesteia este Margareta, menajera de la casa copilareasca a acestuia. El se ducea in vizite frecvente in fiecare vara la Steluta o ruda mai indepartata din alt oras. Intr-o vara dupa despartirea putin confuza de Margareta, Steluta i-a adus alinarea tanarului si a devenit a doua lui iubire din pacate si aceasta durand o perioada destul de scurta si cu o despartire destul de ciudata. Printre acestea el a mai iubito pe Kety si pe doamna Wendy Woods, daca stam sa n-e gandim la dragostea sciitorului din tara natala. Dupa ce a terminat liceul acesta a plecat la Paris pentru as continua studiile mai avansate. In Franta Ion Minulescu a intalnit o mai veche cunostinta din tara care i-a amintit de oraselul acela din provincie si careia ii impartasea o dragoste ascunsa de mai mult timp, dar de care uitase. Pana la urma cum ar fi fost firesc toate aventurile amoroase ale scriitorului din copilarie au luat sfarsit, dar au avut niste consecinte pentru ca la un moment dat acesta a ramas corigent la materia la care excela din cauza uneia dintre femeile din viata lui. Ion Minulescu a ramas corigent la limba romana. Dar asta nu la daramat la ambitionat mai mult si-a dat corigenta si a trecut-o cum era de asteptat. Si apoi dupa cum va spuneam mai sus s-a dus si si-a continuat studiile mai avansate in Franta, mai exact la Paris. Concluzia de final din perspectiva autorului este ca trebuie sa decida cine il cheama,, Omul care imi vrea binele sau femeile care imi vor raul?".