| mihamica a întrebat:

Imi spuneti si mie caracteristici la descrierea subiectiva/si obiectiva va rog:*fundita

1 răspuns:
| Radioactive a răspuns:

In primul rand, descrierea subiectiva e facuta la persoana I, deci cel ce o descrie practic se plaseaza in cadru, e ca si cum ar fi alaturi de personaj sau se afla in natura descrisa, deci ai sa intalnesti cateva verbe de persoana I sau pronume. La cea obiectiva, se descrie la persoana a III, deci exista verbe, pronume si adjective pronominale de persoana a III.