| RockAddicted a întrebat:

Imi urasc viata.nu mai suport, mereu a fost la fel:ma simt privita de toti si ma simt stingherita, nimic nu merge cum trebuie, mereu eu trebuie sa patesc altfel sa gandesc altfel decatt ceilalti. toti spun sa crezi in dumnezeu ca el te intelege, o perioada am crezut si eu asta si plangeam ma destuinuiam crezand ca el ma va ajuta. dar azi am vazut ca lui nu-i pasa de mine nu tine nu a tinut si nu va tine niciodata cu mine. imi da o raza luminoasa apoi mi-o spulbera. de ce-si bat toti joc de mine inclusiv el? nu mai pot imi infig unghiile in maini doar ca sa nu plang sa nu arat ca sunt slaba, dar lacrimile tot vin si ma intreb raspundeti-mi DE CE? DE CE EU SI NU ALTCINEVA? lumea ma uraste si eu arat ca o urasc dar sufletul nu mai poate rezista de la atata plans AJUTOR DE CE EU RASPUNDETI-MI

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Asta ni se întâmplă tutoror, dacă alegem să vedem asta. Oamenii te vor critica mereu orice ai face, întotdeauna va fi cineva care nu o să fie mulţumit de tine. Pur şi simplu nu poţi să mulţumeşti pe toţi. În loc să încerci să te uiţi la ce i-ar face mulţumiţi pe ceilalţi, vezi ce te-ar face fericită pe tine.În viaţă nu merg toate pe roate. Toţi au suişuri şi coborâşuri, tu probabil vezi numai suişurile altora şi coborâşurile tale. Încearcă să priveşti lucrurile dintr-o perspectivă obiectivă. Şi ca să îţi răspund "de ce tu?", pentru că aşa ai ales să vezi situaţia. Toţi putem să ne vedem victime dacă vrem să ne vedem aşa. Sfatul meu este să îţi schimbi perspectiva, pentru că fericirea şi nefericirea ţin de ea, iar asta depinde de tine, nu de ceilalţi, nu de viaţa, nu de soartă, nu de Dumnezeu. Baftă!

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Usurel,nu te mai plange atat, hai sa o luam usor sa nu ne pierdem in amanunte! Ai meditat problema in profunzime sa vezi de ce s-a ajus aici si ce poti face pentru a remedia situatia?! Nu crezi ca esti prea pesimista?! Lumea nu te uraste, e doar o impresie falsa.Lumea e ipocrita si prea superficila(unii)ori ce ai face se va gasi cineva care sa te critice si sa te judece, slabiciunea ta e ca pui totul la suflet.Incerca si tu sa tratezi anumite chesti cu indiferenta, e cea mai buna solutie in anumite situati mai delicate.Toti isi pun intrebarea asta "de ce eu?" fara sa-si dea seama ca in mare parte problema e la ei.Ore esti perfecta si are lumea ce are cu tine?! N-as prea crede...In viata toti avem suisuri si coborasuri, dar trebuie sa avem puterea sa trecem peste toate. Dupa ploaie, apare si soarele!

| daassh a răspuns:

Esti intr-adevar intr-o situatie delicata, stai linistita toate la timpul lor, e bine sa ai credinta(sa crezi in Dumnezeu) dar nu pune totul in detrimentul lui, tot ce faci, faci cu mana ta, stii cum se spune Dumnezeu iti da, dar nu iti baga pe card, asa ca toate lucrurile ti le faci tu cu mana ta, acum esti intr-o perioada mai delicata, dar toate trec, incearca sa faci lucrurile preferate alaturi de familie, prieteni, etc si sa fi bine dispusa, asa incetul cu incetul ai sa treci peste toate.

| Anonima264 a răspuns:

Lumea nu te uraste!
Probabil ti s-a intamplat un lucru rau si din asta spui asta!
Si nu spune ca Dumnezeu nu tine la tine, DUmnezeu tine la toti!
Am auzit multe persoane ce ai spus tu, dar au zis asta doar fiindca aveau o anume depresie!
Fii optimisma!
Nu te uraste lumea stai lnistita!
Daca esti printr-o depresiesi din asta spui aceste lucruri, nu privi partea negativa si cea pozitiva!
O sa vezi ca ei trece peste asta!
Doar ca ai nevoie de sustinere mai ales de la persoanele dragi!

| Skeez a răspuns:

Ca sa trec direct la solutie, eu ti-as recomanda sa gasesti pe cineva care chiar sa tina la tine ( preten/a) si o sa te simti mai binewinking e altceva sa vezi ca e cineva cu adevarat alaturi de tine

Succeswinking

| WhiteEvil37 a răspuns:

Hate the world, f*ck the world...All i have is "you", this is all i am breathing for...

| petrut225 a răspuns:

Crede-ma ca sunt in aceeasi situatie ca tine si am aceeasi durere in mine mi-as fi dorit sa am pe cineva langa mine cand aveam nevoie dar se pare ca toti oamenii din jurul meu sunt niste hiene profitoare care vor sa iasa numai ei in castig si sa lase prietenia de o parte pentru alt ceva mai bun decat esti tu si esti banat din viata sociala urasc treaba asta si crede-ma ca as fii in stare sa fug si la capatul lumii de as stii ca as gasi intelegere