| Anileda a întrebat:

In ce consta profilul uman ce materii se fac daca s-ar putea mai detaliat multumesc

2 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

La uman sunt doua specializari: filologie sau stiintele sociale. La filologie faci romana, istorie, latina, engleza, franceza/germana, italiana/spaniola si materiile celelalte care nu prea conteaza; depinde si unde intri, poti intra la bgv engleza (de ex) si faci mai multe ore de engleza plus istoria angliei. Din clasa a 10-a, cred, se scoate fizica, chimia si biologia si faci o singura materie (care numai stiu cum se numeste). La s. s stiu ca faci psihologie, logica, romana, istorie si limbi straine. happy

| Africanwitch a răspuns:

Daca alegi filo engleza faci pana la 6 ore de engleza pe saptamana, la filo franceza se fac 4 ore de franceza pe saptamana, la sociale se face italiana si latina(se da teza din ea). Asemanarea intre cele 3 sunt materii ca: romana pana la 6 ore pe saptamana, istorie 3 ore, geografie 2 ore, logica/psihologie/economie/filozofie.
Ca sa intri la filo trebuie sa treci examenenul scris si oral de la liceul la care vrei sa mergi.
Succes!