| All4QuestionS a întrebat:

In curand voi primii cam 1000 euro, de la scoala, ma rog ceva proiect unde sunt primul. Ideea este ca vreau sa imi daţi idei sau sfaturi pe ce sa îi cheltuiesc, ce sa fac cu ei? Sa imi iau un telefon mai bun, PC, laptop, o camera foto? Sa ii pastrez? Idei, pareri, sfaturi? Sau pur si simplu pe ce aţi cheltuii voi banii. Mersi.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cam asta e problema noastra a romanilor. Si ne plingem pe urma ca o ducem rau. Primim bani de proiecte, si, in loc sa ne gindim mai dihai ca inainte la proiect, pentru ca acum un vis poate deveni realitate, noi ne gindim ce sa ne luam cu banii, telefon, laptop, etc. E grav. Caci nu trebuie sa te intereseze ce sa iti iei tie, ci realizarea proiectului. Insa nu ne-ai zis despre ce proiect e vorba, de aici se si vede ca nu te prea intereseaza realizarea lui.
In mod normal, ar trebui sa te gindesti ce vrei sa realizezi, asta e proiectul. Ce materiale si scule ai nevoie si cit costa, de unde le poti procura mai ieftin? Ce resurse umane, oameni care sa te ajute cu idei, cu sfaturi, meseriasi care sa faca, si cit te-ar costa daca ar trebui platiti? Timpul afectat, care, in cazul in care trebuie sa platesti oameni, cu cit trece mai mult, cu atit costurile vor fi mai mari. Transportul, caci tot ce trebuie sa misti, costa si asta, si daca le aduni la sfarsit, descoperi ca nu e de neglijat. Gindeste-te la toate astea, planifica-ti totul, si abia apoi gindeste-te la celelalte. Asta daca iti mai ramin bani, daca nu cumva va mai trebui sa adaugi tu altii pe linga cei existenti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu arunca banii pe un telefon, nu merita!
Du-te intr-o tabara, expeditie, excursie, eventual mai cere un pic parintilor, relaxeaza-te, bucura-te de vara!

| T0T a răspuns:

E grav dacă primești bani și nu știi ce să faci cu ei. Cred că probabil i-aș strânge pentru o mașină căci în rest sunt satisfăcut cu ce am.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ia-ti ce-ti spune tie inima sa-ti iei. "Nu cauta comoara altuia pe harta ta".

| NAT0 a răspuns:

Nu-ți dă nimeni prietenul meu bani pe degeaba. happy

| Copila2016 a răspuns:

Îi strângi și în viitor îți iei ceva bun care îți trebuie. Dacă îți iei acum ceva apare altceva și îți va părea rău. De exemplu apare un telefon nou și tu ai luat un model mai vechi ( Așa am pățit și eu ). Oricum succes, sper să primești ce îți dorești.

| Mada9629 a răspuns:

Strange-i pentru ca cine stie ce-ti va oferii viitorul