| mihaela0205 a întrebat:

In poezia "Stihuitorul" de Lucian Blaga :
Chiar si atunci cand scriu stihuri originale
nu fac decat sa talmacesc.
Asa gasesc ca e cu cale.
Numai astfel stihul are un temei
sa se-mplineasca si sa fie floare.
Traduc intotdeauna. Traduc
in limba romaneasca
un cantec pe care inima mea
mi-l spune, inganat suav, in limba ei.
Ce rol are metafora formata cu ajutorul lui floare?
Va rog, dau test si nu inteleg.
Eu m-am mai ajutat si de acestea : "Floarea simbolizeaza frumosul, placutul, incantarea simturilor. Toate aceste semnificatii traduc de fapt rostul (temeiul) poeziei in primul rand dar si al poetului."
Cum sa fac sa sune mai simplu? adica sa para facuta de mine.
Va rog, ajutati-ma! sad
Multumesc happy

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"Floarea e misto, deci poezia e cul. Poetul e bajet-bajet si scoate rime k lumea." Pare facuta de tine suficient de mult?

| georgiana1316 a răspuns:

Fiecare vers este ca o floare, infloreste de la o zi la alta si este din ce in ce mai bogat si mai frumos. Sper ca te-am ajutat, mai refa si tu.

| georgiana1316 a răspuns:

Numai astfel stihul are un temei
Metafora florii prin care se confirma implinirea actului poetic nu este aleasa intamplator. Floarea simbolizeaza frumosul, placutul, incantarea simturilor. Toate aceste semnificatii traduc de fapt rostul (temeiul) poeziei in primul rand dar si al poetului.