| TudorFox a întrebat:

In seara de ajun merg la colindat doar copiii. In ziua de craciun merg cei maturi. Este adevarat sau nu?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, te duci cand vrei la colindat (bine acum nu inseamna dupa Craciun sau cu mult inainte, ai inteles tu ce am vrut sa spun laughing ). Nu tine cont nimeni de regula aia, eventual poate pe la tara da nici acolo nu mai cred.

| darrio2007 a răspuns:

Unii maturi, merg la colindat cand vin beti de la carciuma si nu nimeresc usa lor.

| Elena9328 a răspuns:

Pe 23 dec se merge la colindat pentru covrigi în principal că așa i datina, aici merg atat copii cat și părinții cu ei, în seara de anul nou, e de mers cu sorcova, capra etc, aici doar copii. Asta daca copilul are 5-6 ani, ar trebui sa fie și un părinte cu el. Mai mult că sigur.

| cosminvizitiu a răspuns:

Nu!