| SKline a întrebat:

Informatie despre avantaje si dezavantaje a literaturii fantastice.

1 răspuns:
| relax3 a răspuns:

Poveştile sunt prim sursă de inspiraţie culturală a omului. A omului mic, la început, care creşte cu un model, cu un idol pe care şi-l aşează în faţa ochilor minţii şi îşi doreşte să devină asemenea lui. Datorită basmelor şi fascinaţiei pentru lume şi infinitudinea ei, copilul îşi doreşte să devină erou. Ceea ce este firesc. Cine nu şi-a dorit să fie Prâslea, Super-Man sau Harry Potter?( în această ordine). Un mare avantaj al eroului sunt puterile lui supra-omeneşti, fie că vorbim de forţă, rapiditate sau magie. Altul sunt prietenii lui hazlii şi oricând prin preajmă, în caz că eroul intră în încurcătură. Şi ca să ai prieteni trebuie să fii un om amabil, bun, simpatic şi mereu atent la nevoile lor. Ce te faci însă când prietenul tău este un dragon şi când ar trebui de fapt să îl vânezi, nu să te împrieteneşti cu el? How to Train Your Dragon şi volumele care i-au urmat : How to be a Pirate, How to Speak Dragonese, How to Cheat a Dragon’s Curse, How to Twist a Dragon’s Tale, A Hero Guide to Deadly Dragons, How to Ride a Dragon’s Storm, HowtoBreak A Dragon’s Heart, How to Steal a Dragon’s Sword sunt cărţi scrise de către Cressida Cowell pentru copii şi pentru copiii din noi care învaţă în fiecare zi cât de mult rău poate provoca o prejudecată sau o opinie greşită despre lumea din jurul nostru, mai ales dacă această idee ne ghidează faptele.